Novel titanium and zirconium complexes of schiff base ligands linked to furan and thiophene
Furan ve tiyofene bağlı yeni schıff bazlarının titanyum ve zirkonyum kompleksleri
  1. Tez No: 307078
  2. Yazar: KEREM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN SANLI ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde yeni geçiş metali katalizörlerinin tasarlanması ve sentezlenmesi yüksek katalitik aktivite gösterebilen ve düşük kokatalizör-katalizör oranına ihtiyaç duyan katalizörlerin elde edilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu katalizörler sayesinde polimerin mikroyapısı üzerinde kontrol sağlanıp gelişmiş özelliklere sahip polimerler elde edilebilir. Son zamanlarda Schiff bazlarının geçiş metali kompleksleri ticari açıdan önem taşıyan polimerlerin elde edilmesinde yüksek katalitik aktivite göstermekteler. Özellikle erken geçiş metallerinin Schiff baz kompleksleri (Ti, Zr) hem homojen hem de heterojen reaksiyonlarda yüksek katalitik aktivite göstermekteler. Bu komplekslerin katalitik aktiviteleri içerdikleri ligandların cinsine, elektronik ve sterik özelliklerine, koordinasyon mevkilerine ve metal iyonuna gore farklılık göstermekteler. Titanyum ve zirkonyumun metalosen olmayan ve ?post-metalosen? adı verilen kompleksleri fenoksiimin, bisimido piridil kompleksleri ve yakın zamanda furan, tiyofen, ve pirol gibi heterosiklik yapılar içeren Schiff bazı kompleksleri olefin polimerizasyonunda yüksek katalitik aktivite göstermekteler. Bu çalışmada yapısında furan ve tiyofen içeren bir seri hidrazon Schiff bazının titanyum ve zirkonyum metal tuzlarıyla (TiCl4, ZrCl4) oluşturdukları kompleksler ve yine bu Schiff bazlarının sodyum tuzlarının aynı metal tuzlarıyla oluşturdukları kompleksler FT-IR, 1H-NMR ve GC-MS gibi spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Özellikle sodyum tuzlarından elde edilen metal kompleksleri yüksek katalitik aktivite eldesi için gerekli tüm elektronik ve sterik özelliklere sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The design and synthesis of new transition-metal catalyst precursors is a very important subject that can provide high catalytic activity with low cocatalyst-to-catalyst precursor (pre-catalyst) ratios and allows unprecedented control over the polymer microstructure, producing new polymers with improved polymer properties. The catalytic activity of transition metal Schiff base complexes became compelling in synthesis of commercially important polymers. Schiff base complexes of especially early transition metal ions (Ti, Zr) are efficient catalysts both in homogeneous and heterogeneous reactions, the activity of these complexes varied with the type of ligands, coordination sites and metal ions. The non-metallocene complexes of titanium and zirconium so called ?post-metallocene? complexes, such as the titanium and zirconium phenoxyimine complexes, bisimido pyridyl complexes and recently some Schiff Base complexes bearing heterocycle donors such as furan, thiophene and pyrrole are showing high efficiency in olefin polymerization. A series of new Schiff base ligands having furan and thiophene were synthesized. The complexes formed by the reaction of these ligands and their sodium salts with some early transition metal salts (TiCl4, ZrCl4). Especially the complexes formed from the sodium salts have all the desired electronic and steric properties for an efficient olefin polymerization catalyst.