Dinamik yetenekler: Belirlenmelerine ilişkin bir model önerisi ve modelin uygulanması
Dynamic capabilities: A proposed model for their determination and implementation of the model
  1. Tez No: 307081
  2. Yazar: FİGEN ERSEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Teece'nin dinamik yetenekler yaklaşımı temel alınarak ve bu yaklaşım; literatürdeki sezme, yakalama ve yeniden düzenleme yetenekleriyle ilgili çalışmalardan elde edilen verilerle bütünleştirilerek geliştirilen bir dinamik yetenek belirleme modeli sunulmuştur. Geliştirilen dinamik yetenek belirleme modeli, firmaların varsa dinamik yeteneklerinin farkına varmalarına ve bu yeteneklere eğilerek onları geliştirmelerine; yoksa da yine bu yetenekleri elde etmek için harekete geçmeleri gerektiğini idrak etmelerine imkân verecektir.Önerilen model bir vaka çalışması ile uygulamaya geçirilmiş ve elde edilen sonuçlar vaka çalışması kapsamındaki dinamik yeteneklerin yorumlanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a dynamic capability determination model is presented which is developed using Teece?s dynamic capability approach as a base and integrating this approach with the data obtained from empirical studies in the literature on sensing, seizing, and reconfiguring capabilities. The developed dynamic capability determination model shall allow firms to recognize their dynamic capabilities and improve them, if they exist within the firm, and if not this model shall support firms some comprehension in order to take action to gain those capabilities.The proposed model is implemented by a case study and the results that are obtained are used for interpreting the dynamic capabilities within the scope of the case study.