Kronik myeloid lösemili hastalarda gstp1(Ile105Val) Gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of gst-p1 (Ile105val) Gene polymorphlsm ln chronic myelold leukaemla patlents
- Tez No: 307245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YAKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bazı kanser türlerinde yatkınlık ile Faz II detoksifikasyon reaksiyonlarında yer alan Glutatyon-S-Transferaz(GST) enzimi genlerinin polimorfizmleri arasında ilişki gösterilmiştir. Bu çalışmada, kronik myeloid lösemi (KML) gelişimin ile GSTP1 (lle105Val) gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza KML tanısı almış 71 hasta ve herhangi bir kanser hikayesi olmayan 67 kişi alındı. GSTP1 (lle105Val) gen polimorfizmi için polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism=PCR-RFLP) yöntemi uygulandı. Agaroz jeldeki bantlara göre genotipler belirlendi. İstatistiksel analizde p0.05).Bulgularımız GSTP1 (IIe105Val) gen polimorfizmi ile KML arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte daha geniş olgu serilerinde bu sonuçlar desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Associations between polymorphisms for genes encoding Glutathione S-transferases (GST) enzymes involved in Phase II detoxification reactions and susceptibility to some cancers have been shown in several studies. The aim of the present study is to investigate the influence of Glutathione S-transferases P1 (IIe105Val) gene polymorphism in susceptibility to chronic myeloid leukaemia (CML).71 CML patients and 67 control subjects with no cancer history were enrolled in our study. PCR-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) method was used for GSTP1 (lle105Val) gene polymorphism. Genotypes were determined according to the bands that formed in agarose electrophoresis gels. In statistical analysis, the level of significance was set at p0.05).Our results showed that there was not any association between GSTP1 (IIe105Val) gene polymorphism and chronic myeloid leukaemia. However, these findings should be confirmed in studies with larger population.