Parsiyel hepatektomi uygulanmış sıçanlarda enteral glutaminin karaciğer rejenerasyonu, karaciğer fonksiyonları ve bakteriyel translokasyona etkisi
The effect of enteral glutamin on hepatic regeneration, hepatic functions and bacterial translocation in rats following partial hepatectomy.
- Tez No: 307246
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇTURGAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada majör karaciğer rezeksiyonu sonrasında glutamin ile enteral nutrisyonun karaciğer rejenerasyonu, fonksiyonları ve bakteriyel translokasyona etkileri araştırılmıştırDeneyimizde ağırlıkları 250-300 gram arasında değişen, 30 adet dişi Wistar Albino sıçan 3 gruba ayrıldı: 1. Şem Grubu (n=10); laparatomi sonrası karaciğer ortaya konup karın kapatıldı ve takiben sıçanlara 7 gün süre ile standart yem ve su verildi. 2. Kontrol Grubu (n=10); %70 hepatektomi uygulanan sıçanlara 7 gün süre ile standart yem ve su verildi. 3. Deney Grubu (n=10); %70 hepatektomi uygulanan sıçanlara 7 gün süre ile standart yem ve suya ek olarak 0.5gr/kg/gün glutamin orogastrik sonda ile verildi. Sıçanlar yedinci gün sakrifiye edildi. Karaciğer rejenerasyonunu ve enterosit proliferasyonunu değerlendirmek icin karaciğer ve ince barsaktan doku örnekleri alındı ve Ki-67 immün boyama ile değerlendirildi. Sistemik kan örneklerinde AST/ALT çalışıldı. Bakteriyel translokasyonu değerlendirmek için de portal venden kan, mezenterik lenf nodu, karaciğer, dalak ve akciğerden doku örnekleri alındı.Ki-67 proliferasyon indeksi (Pİ) gruplar arasında anlamlı farklılık gösteriyordu.
Özet (Çeviri)
The beneficial effects of glutamin on bacterial translocation and hepatic regeneration have been reported. In this study, the effects of enteral glutamine on bacterial translocation and hepatic regeneration have been both investigated.30 female Wistar-Albino rats weighing between 250-300 gr were divided into three groups: 1.Sham Group (n=10); laparatomi followed by liver exploration, was performed and then abdomen was closed. For the following 7 days the rats were fed with standard food and water. 2. Control group (n=10); following %70 hepatectomy, the rats were fed with standard food and water for 7 days. 3.Trial group (n=10) following %70 hepatectomy, the rats were fed with standard food and water for 7 days and in addition with 0.5gr/kg/day gutamine via orogastric catheter. On the 7th day, the rats were sacrificed. Hepatic regeneration and enterocyte proliferation were evaluated by tissue Ki-67 immune-histochemistry. To evaluate the macroscopic hepatic growth rate; the wet weight of remnant liver tissue was measured. Serum AST and ALT were measured. Bacterial translocation was evaluated by blood samples taken from portal vein and, tissue samples from mesenteric lymph nodes, liver, spleen and lungs. Group values were compared using Kruskal- Wallis (for comparison of three groups) or Mann-Whitney U tests (for comparison of two groups).Liver Ki-67 proliferation index (PI) showed significant difference between groups (p=0,001).