Bankacılıkta bir uzman sistem tasarımı
Design of an expert system at banking
  1. Tez No: 307445
  2. Yazar: GÜLŞEN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yazılım projelerinin başarılarını etkileyen birçok kriter vardır. Bunlardan ilk akla gelenler; yazılım ekibinin bilgi ve becerisi, iş kapsam ve tanımının tam olarak yapılması ve seçilen yazılım geliştirme ortamının, üretilmek istenen yazılım konusundaki yeterliliğidir. Başarıyı sağlayabilmek için bu kriterler üzerinde, istatistiklere dayalı birçok inceleme yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmada da, örnek olarak alınan ?kredi kartları projesinde başarı oranı nasıl yükseltilebilir? sorusunun cevapları, sistem gelişimi sırasında uygulanmıştır.Projelerde, test aşamasında bulunan hataların maliyet oranının, bitmiş projelerin, uygulama aşamasında çıkan hataların maliyet oranından daha düşük olduğu görülmüştür. Dolayısıyla test işlemlerini yürüten, kalite güvence ekibine verilen önem artmıştır. Bu konudan yola çıkarak, iş analizi ve kalite güvence ekiplerinin hazırladığı senaryoların, sistemi uçtan uca kontrol edebilecek derinlikte olması, çeşitli kombinasyonların kontrol edilmesi gerekmektedir. Yoğun çalışma hayatında, test senaryolarının hazırlanması sırasında, detay senaryolar bazen gözden kaçabilmekte, akla gelmemektedir. Eğer test ekibi de konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilse, oluşabilecek her hata, test sürecinde gözden kaçtığı için, maliyet oranında artış meydana getirmekte ve yazılıma olan güven azalmaktadır.Geliştirilen sistem, iş analizi ve kalite güvence ekiplerinin hazırladığı test senaryolarının eksiksiz olmasını sağlamaktadır. Böylece yazılımda çıkabilecek her hata kontrol edilmiş olup, müşteri kullanmaya başladığında hata almaması sağlanacaktır. Örnek olarak, kredi kartları projesindeki üye işyeri modüllerinden, testleri yapılmış, sorunsuz çalışan bir modül ele alınmıştır. Modülün, analiz dokümanı kullanılarak, ekranda kontrol edilmesi istenen her parametre belirlenmiştir. Geliştirilen sisteme girişi yapılan parametreler ile manuel, otomatik ve analiz dokümanı kullanılarak test senaryoları oluşturulmaktadır. Excel dokümanı olarak oluşturulan test senaryoları, test edilecek sistemi, baştan sona kontrol edebilecek niteliktedir. Testler sırasında kullanılacak test aracı varsa oluşturulan doküman araca yüklenebilir, yoksa doküman üzerinden senaryolar ile sistem test edilebilir.
Özet (Çeviri)
There are several criteria that affect the success of software projects. The first of these that come to mind are the software team konwledge and skills, ensuring that the work definition and ambit are completely indicated, the adequacy about software which want to be produced of the selected development media of. To ensure the success, based on statistics lots of study are made on these criteria. In this study, the answer of ?How can success rate of credit card projects be upgraded" question was tried to be applied during the example system development.That has been seen at the projects that the cost ratio of errors in the testing phase was lower than the cost ratio of errors in the implementation phase at the completed projects. Therefore, the importance of the quality assurance team who carry out testing procedures has increased. Based on this topics, The scenarios which were prapared by business analysis and quality assurance teams must be a depth that be able to controll the system entirely and the various combinations must be checked. In the intensive work life, during preparation of the test scenarios, detail scenarios sometimes can?t be seen or don?t come to mind. If the test team does not have detailed knowledge of this subject, Due not to be seen during the testing process, every errors that may occur cause an increase of cost rate and the reliability of software declines.The developed system provides that the scenarios, which are prepared by business analysis and quality assurance teams, are compelete. Thus, every possible mistakes in software are tested , the customer will not receive an error when he/she uses. For example, a seamlessly running module from member campany modules in the credit cards projects has been considered. Each parameter which was wanted to be checked on the screen have been determined using analysis document of the module. Tests scenarios have been created using manual, automatic and analyze the documents with input parameters of developed system. Test scenarios wich was created as excel document can control the system that will be tested entirely. If there is a test tool, the document which was created can be downloaded in it, if not the system can be tested with scenarios through the document.