Androjen reseptörü ve NKX3.1'in ekspresyon seviyelerine bağlı olarak prostatik enflamasyonda oluşan yanıtın incelenmesi
The investigation of prostatic inflammation depending on androgen receptor and NKX3.1 expression
- Tez No: 307519
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde kanserlerin yaklaşık %25'i enflamasyonla ilişkili olduğu varsayılmaktadır. Prostat kanserinin de enflamasyonla tetiklenebilen kanser türlerinden olduğu bilinmektedir.Belirli doz ve sıklıkta enflamasyona maruz kalan prostat hücrelerinde, çeşitli mekanizmalar aracılığıyla, androjen reseptörü ve p53, NKX3.1 gibi tümör baskılayıcı genlerde fonksiyon kaybı görülmüştür. Bu tez çalışmasında gen kayıplarının moleküler düzeyde yarattığı değişiklikleri araştırabilmek için in vitro enflamasyon modeli geliştirilmiştir. Bu modelde, U937 monosit hücrelerinden sitokinlerin bulunduğuin vitro enflamatuvarbir ortam(CM) üretilerek, prostat kanseri hücre hattı olan LNCaP hücreleri bu ortamda büyütülmüştür. Akut olarak uygulanan dozlarda yapılan bu uygulama sonrası hücrelerde meydana gelen moleküler değişimler incelenmiştir. Nutlin-3a verilmesi veya NKX3.1 transfeksiyonları ile enflamasyon aracılıklı olarak gözlenen bu değişimlerin normale geri dönüp dönmeyeceği çalışılmıştır. NKX3.1 transfeksiyonu ve nutlin- 3a uygulaması sonrası p53 degredasyonunun azaldığı, hücrelerin bölünmeye devam edemediği ve enflamasyon dozuna bağlı olarak apoptoza yöneltildikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is widely accepted that approximately 25% of all human cancers is associated with inflammation. It is also known that prostate cancer is one of these types, which can be induced by inflammation.In prostate cells, which are exposed to inflammatory cytokines, loss of function of androgen receptor and the tumor supressor genes as well as p53 and NKX3.1 can be seen, altered by various mechanisms. In this thesis, an in vitro inflammation model was established to study the molecular alterations induced by inflammation. In our inflammation model, cytokine containing inflammatory conditioned medium (CM) was produced using the differenciated U937 monocyte cell line and prostatic cancer cell, LNCaP was fed with this CM at certain time and dosage. Within these treatments, acute doses were used to expose the prostate cells and the molecular alterations were investigated. As a result, the re-storing of these inflammation mediated molecular changes was studied by using nutlin-3a administration as well as NKX3.1 transfections in LNCaP cells. Finally, NKX3.1 transfection or the treatment with nutlin-3a resulted suppression in p53 degradation, and increased the apoptosis in prostate cells, depending on the doses of inflammation.