Çokgenler konusunun ilköğretim 7. sınıf öğrencilerine vee diyagramları ve zihin haritaları kullanılarak öğretimi
Teaching of polygons by using vee diagrams and mind maps to primary school 7 th class
  1. Tez No: 307573
  2. Yazar: GÜLHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı İlköğretim yedinci sınıf matematik dersi kapsamındaki ?Çokgenler? konusunun Vee diyagramları ve Zihin haritaları kullanılarak öğretiminin öğrenci başarısına ve bilgilerin kalıcılığına etkisini araştırmaktır. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu desen uygulanmıştır.Çalışma 2010?2011 eğitim öğretim yılında 39 7. sınıf öğrencisi arasından yansız atama ile belirlenmiş iki grupta gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda Çokgenler konusu Vee diyagramları ve Zihin haritaları kullanılarak, kontrol grubunda ise aynı konu geleneksel yöntem (7. sınıf ders kitabındaki müfredata uygun) ile işlenmiştir.Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından 35 soruluk bir başarı testi geliştirilmiştir. Çalışma öncesi yapılan pilot uygulama sonuçlarına ve uzman görüşlerine dayanılarak soru sayısı 25'e indirilmiştir.Öğretimin sonunda her iki gruba da son test uygulanmış olup, grupların ön test- son test puanları arasındaki ilişki tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA testi ile belirlenmiştir. Süreç sonunda deney grubu öğrencilerinin Zihin haritalama ve Vee diyagramlama tekniklerine yönelik görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulamadan 40 gün sonra deney ve kontrol grubuna ön ? son test sorularını içeren bir kalıcılık testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of ?Polygons? topic, which is included in mathematics curriculum of seventh grade, on the student success and permanence of the knowledge using Mind maps and Vee diagrams. In this study the pre-test and post-test with the control group were conducted.The research was done with control and experiment groups consisting of 39 seventh grade students who were randomly identified using pre-test in the year of 2010?2011. Traditional method (which is in study book) was applied to control group while Mind map and Vee diagrams were applied to the experiment group while teaching the Polygons topic. In the working, a success test that had 35 questions was developed but decreased 25 questions because of the thought of specialists.For repeated measures, at the end of the teaching post-test is applied to both of the groups and relation between the groups pre-test and post-test scores are determined with the two factor ANOVA test. At the end of the process experiment groups students? opinions about the Mind maps and Vee diagram techniques are tried to determine. 40 days after this experiment, a permanence test which includes pre-test and post-test questions is applied to the experiment groups.