Eğitilebilir zihinsel engelli bireylerde basketbol antrenmanının teknik fiziksel ve biyomotorik gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılması
Basketball training technical subjects educable mentally retarded investigation on the effects of physical and biyomotorik
- Tez No: 307572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı; eğitilebilir zihinsel engelli bireylerde basketbol antrenmanının teknik, fiziksel ve biyomotorik gelişimleri üzeine etkilerinin araştırılmasıdır.Araştırmaya Dr. Hüseyin Vural İÖO ve İş Okulu Spor kulübünde oynayan toplam 12 zihinsel engelli erkek sporcu katıldı. Araştırma Dr. Hüseyin Vural İÖO ve İş Okulu spor salonunda gerçekleştirildi. Araştırmada esneklik, 30 metre sürat, el kavrama, sırt, bacak kuvveti, çevre ölçümü, genişlik, deri altı yağ ölçümü ve teknik(BASTEK) testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; educable mentally retarded individuals, basketball workouts when technical, physical, and to investigate the effects of biyomotorik studies of development.Dr. Huseyin Vural Primary School and Business School participated in sports club played a total of 12 male athletes with intellectual disabilities. Dr. Research. Huseyin Vural Primary School and Business School was held in the gym. Research, flexibility, speed of 30 meters, hand grip, back, leg strength, environmental measurement, width, and subcutaneous fat measurement technique (Basten) test was performed.