Astım ve alerjik riniti olan astım hastalarında polisomnografi bulgularının araştırılması.
The investigation of polysomnographic parametres of asthmatic patients and with asthma and allergic rhinitis.
  1. Tez No: 307580
  2. Yazar: TANER GONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETAstım ve Alerjik Riniti Olan Astım Hastalarında Polisomnografi Bulgularının AraştırılmasıAmaç: Uyku bozuklukları şikayeti olan astım, alerjik rinit ve her ikisinin birlikte görüldüğü hastalardaki polisomnografik değişiklikleri retrospektif olarak araştırmak istedik.Gereç ve Yöntem: Horlama, tanıklı apne ve gündüz aşırı uyku şikayetleri ile Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezine başvurarak tek gece polisomnografi yapılan, astım, alerjik rinit ve her ikisinin birlikte görüldüğü 75 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Her üç grupta uyku mimarisi değişmekte ve REM uyku dönemi azalmakta, Evre 1 uyku dönemi ortalama sürelerinin ise arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: We want to investigate retrospectively the polysomnographic changes of patients whohad asthma, allergic rhinitis and both, with symptoms of sleep disorders.Material and methods: The 75 patients who had asthma, allergic rhinitis and both, applied to our Sleep Diorders Center for a signale night polsomnography with symptoms of snoring, sleep apnea and excessive daytime sleepiness were diagnosed as OSAS. Their data were invastigated retrospectively.Results: The sleep architecture was changed in all groups, with decreased REM period and inreased Stage 1.