Kedi alerjisi olan çocuklarda bileşene dayalı tanı yönteminin hava yolu inflamasyonu ile ilişkisi
The relationship of component resolved diagnosis with airway inflammatory in children with cat allergy
- Tez No: 809956
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ: Kedi alerjisi dünyada oldukça yaygın ve sıklığı giderek artan bir alerjidir. Kedi alerjenlerine karşı oluşan duyarlılık astım ve alerjik rinit gelişiminde önemli bir faktörüdür. Moleküler kedi alerjenleri (Feld1 ila Feld8) bileşene dayalı tanı yöntemi ile ölçülebilmektedir ve majör kedi alerjeni olarak Feld1 gösterilmektedir. Özellikle astım hastalarında Feld1'e karşı oluşan antikor seviyeleri artmaktadır. Solunum yollarındaki alerjik inflamasyonun ana belirteçlerinden olan sitokinlerin en önemli olanları IL-4, IL-5 ve IL-13'tür. Yoğunlaştırılmış soluk havasında bunların ölçümü yapılabilmektedir. Biz bu çalışma ile kedi alerjisi olan çocukların moleküler kedi alerjeni ile solunum yollarındaki alerjik inflamasyonun ilişkisini incelemeyi amaçlamaktayız. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerji İmmünoloji Polikliniğine ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniğine 2020 Haziran-2022 Haziran tarihleri arasında 4-17 yaş aralığında, deri prik testi ile sadece kedi alerjen duyarlılığı saptanmış hastalar dahil edildi. Başvuru anında veriler kaydedildi. Hastaların başvuru tanılarına göre GINA rehberinden yararlanılarak yapılan skorlamaları ve TNSS skorlamaları kaydedildi. Aynı gün içinde Feld1 antikoru, IL-4, IL-5, IL-13 düzeyleri değerlendirilmek üzere kan örneği ve EBC örneklemesi alındı. İstatistiksel veri analizi için Jamovi 2.3.21 kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın 40 (%50)'ı erkek, 40 (%50)'ı kız idi. Hastaların yaş ortalaması 12.1 ± 2.78 yıl olarak, araştırmaya dahil edilme yaşı 11.2 ± 2.64 yıl olarak bulundu. Hastaların %73.8'inde Feld1' e karşı antikor pozitifliği görüldü. %52.5'i başvuru tanısında astım olması Feld1 ile astımın doğru orantılı olduğunu gösterdi. Ailede alerjik hastalık varlığı olanlarda Feld1 pozitifliği %62.7 ile daha yüksek saptandı. Ev içinde kedi olması Feld1 maruziyeti ve astım ile doğru orantılı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cat allergy is a very common and increasing frequency in the world. Sensitivity to cat allergens is an important factor in the development of asthma and allergic rhinitis. Molecular cat allergens (Feld1 to Feld8) can be measured by the component resolved diagnosis and Feld1 is indicated as the major cat allergen. Antibody levels against Feld1 are increased, especially in asthma patients. The most important cytokines, which are among the main markers of allergic inflammation in the respiratory tract, are IL-4, IL-5 and IL-13. These can be measured in exhaled breath condansate. In this study, we aimed to examine the relationship between molecular cat allergen and allergic inflammation in the respiratory tract of children with cat allergy. MATERIAL/METHOS: Patients between the ages of 4-17, who were found to have only cat allergen sensitivity by skin prick test, between June 2020 and June 2022 in Manisa Celal Bayar University Hospital Pediatric Allergy Immunology Polyclinic and Pediatric Chest Diseases Polyclinic were included in the study. The data were recorded at the time of application. Scoring using the GINA guideline and TNSS scores of the patients according to their admission diagnosis were recorded. On the same day, blood sample and EBC sampling were taken to evaluate Feld1 antibody, IL-4, IL-5, IL-13 levels. Jamovi 2.3.21 was used for statistical data analysis. RESULTS: Of the 80 patients included in the study, 40 (50%) were boys and 40 (50%) were girls. The mean age of the patients was 12.1 ± 2.78 years, and the age of inclusion in the study was 11.2 ± 2.64 years. Antibody positivity against Feld1 was observed in 73.8% of the patients. The fact that 52.5% had asthma at presentation showed that Feld1 was directly proportional to asthma. Feld1 positivity was found to be higher with 62.7% in those with a family history of allergic disease. It was determined that having a cat in the house was directly proportional to Feld1 exposure and asthma.