Polietilen ve polipropilen esaslı ürünlerin, plastik enjeksiyon işlem parametreleri ve termodinamik yöntemlerle ısı yayılımının incelenmesi
Polyethylene and polypropylene based products, plastic injection process parameters and thermodynamic investigation of methods heat dissipation
- Tez No: 307592
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAD NASİBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada ?polipropilen? ve ?polietilen? esaslı ürünlerin plastik enjeksiyonla üretimindeki işlem parametreleri ve termodinamik yöntemlerle ısı yayılımı incelendi. Öncelikle polimerler sınıflandırılarak genel yapıları araştırıldı. ?Polietilen? ve ?polipropilen?lerin yapısı ve oluşumu incelenerek diğer polimerlerle karşılaştırıldı. Alçak yoğunluklu polietilen, yüksek yoğunluklu polietilen, lineer alçak yoğunluklu polietilen ve polipropilenlerin özellikleri ve kullanım alanları incelenerek karşılaştırma yapıldı. Bu yapılardan oluşan ürünlerin plastik enjeksiyon sürecindeki mekanik işlemler ve etkileri araştırıldı. Daha sonra ısı yayılımı konusunda bize referans olan ?Fourier Metodu?yla gerekli kısımlar matematiksel olarak incelendi. Termoplastiklerin ısı karşısındaki davranışları, camsı geçiş sıcaklıkları, maksimum kullanım sıcaklıkları, ısıl bozunma sıcaklıkları, ısıl iletkenlikleri ve ısı kapasiteleri incelendi. Son olarak plastik enjeksiyonlama esnasında ürün üzerinde oluşan hatalar, sebepleri ve çözümleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study,“polypropylene”and“polyethylene”-based products in the production of injection molding methods, heat dissipation and thermodynamics of the process parameters were evaluated. First, the overall structures of polymers were classified.“Polyethylene”and“polypropylene”s examining the structure and formation compared to other polymers. Low-density polyethylene, high density polyethylene, linear low density polyethylene and polypropylenes were compared by examining the properties and application areas. Mechanical processing of these structures and to investigate the effect of the process of plastic injection products. Then, with reference to us about heat dissipation,“Fourier Method”with the necessary parts were analyzed mathematically. Attitudes of temperature thermoplastics, glass transition temperatures, maximum temperatures, the thermal decomposition temperature, thermal conductivity and heat capacity were examined. Finally, on the product errors that occur during plastic injection, causes, and solutions were investigated.