Bipolar I duygudurum bozukluğu olan anne veya babaların erişkin çocuklarında çocukluk çağı travması ve I. eksen tanıları üzerine etkisi
Childhood trauma and its effects on the axis I psychiatric disorders in the adult offspring of parents with bipolar I mood disorder
  1. Tez No: 307598
  2. Yazar: FİLİZ ALKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: UZMAN NESRİN BUKET TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Son zamanlarda bipolar ebeveynlerin çocuklarında psikopatoloji görülme oranları ile ilgili çalışmalar artmasına rağmen psiko-sosyal faktörlerin psikopatoloji gelişimine katkısı ile ilgili araştırmalar kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı, bipolar ebeveynlerin erişkin çocuklarında DSM-IV eksen I psikiyatrik hastalık görülme sıklığını saptamak ve çocukluk çağı travmasının psikiyatrik tanılarla ilişkisini araştırmaktır.Yöntem: Bipolar I duygudurum bozukluğu tanısı ile Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak ya da ayaktan tedavi gören 53 hastanın 20-65 yaş arası 80 çocuğu ve bilinen herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan anne babaların 80 çocuğu araştırmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan tüm çocuklar, kendileri ve aileleri için ayrı olarak hazırlanmış sosyodemografik veri formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-28) ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ile değerlendirilmiştir.Bulgular: Bipolar ebeveynlerin çocuklarında en az bir DSM-IV eksen I psikiyatrik tanı görülme oranı %35 (n=28), duygudurum bozukluğu görülme oranı %20 (n=16), anksiyete bozukluğu görülme oranı %13,8 (n=11) alkol/madde kullanım bozuklukları %6,2 (n=5) olarak tespit edildi. Kontrol grubunda ise en az bir eksen I psikiyatrik tanı görülme oranı %12,5 (n=10), duygudurum bozukluğu görülme oranı %8,8 (n=7), anksiyete bozukluğu görülme oranı %3,8 (n=3), alkol/madde kullanım bozuklukları %2,5 (n=2) olarak bulundu. Bipolar ebeveynlerin çocuklarında ek tanı görülme oranları ve suisid girişimi kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Kontrol grubuna göre bipolar ebeveynlerin çocuklarında duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel ihmal ve toplam travma skoru ortalamaları anlamlı olarak yüksekti. Bipolar ebeveynlerin tanı alan çocuklarında ise duygusal istismar, cinsel istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve toplam travma skorları anlamlı derecede yüksekti. Duygusal istismar ve fiziksel ihmalin psikiyatrik tanı riskini arttırdığı saptandı.Sonuç: Çalışmamız bipolar bozukluğu olan ebeveynlerin çocuklarında, özellikle duygudurum bozukluğu olmak üzere çeşitli psikiyatrik bozuklukların gelişmesi riskinin artmış olduğunu ve çocukluk döneminde daha fazla travmatik yaşantıya maruz kalındığını göstermektedir. Ayrıca artmış psikopatoloji, çocukluk travmatik yaşantıları ile ilişkili olarak gözlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, bipolar ebeveynlerin çocuklarının psikiyatrik belirtiler ve travmatik yaşantılar açısından izlenmesi, gerektiğinde psikiyatrik yardım almaya yönlendirilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In recent years, although there is more data on psychopathology in the children of parents with bipolar disorder, there are limited studies about the psychosocial factors and how they affect the development of psychopathology. The aim of this study was to determine the rate of DSM-IV axis I psychiatric disorders in the adult offsprings of parents with bipolar disorder and to examine the relationship between psychiatric disorders and childhood trauma.Method: The study included 80 children of 53 bipolar parents who were treated in inpatients or outpatient units of Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery and 80 children of parents who had no psychiatric disorders, all between the ages 20 and 65 years. All of the children were evaluated with the demographic forms which were prepared for them and their parents, Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID-I), Chilhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) and Dissociative Experiences Scale (DES).Results: The rate of DSM-IV axis I diagnosis in the offsprings of bipolar parents was determined as 35% (n=28), mood disorders as 20% (n=16), anxiety disorders as 13,8% (n=11), alcohol/substance use disorders as 6,2% (n=5). In control group, the rate of DSM-IV axis I diagnosis was found as 12,5% (n=10), mood disorders as 8,8% (n=7), anxiety disorders as 3,8 % (n=3) and alcohol/substance use disorders as 2,5% (n=2). It was determined that children of bipolar parents had more comorbid diagnosis and suicide attemps. Compared to the control group, children of bipolar parents, had higher emotional abuse, emotional neglect, physical neglect and total trauma scores. In the bipolar offspring group, children with at least one diagnosis, had higher emotional abuse, sexual abuse, physical neglect, emotional neglect and total trauma scores compared to the children without any psychiatric diagnosis. Exposure to emotional abuse and physical neglect increased the risk of any psychiatric diagnosis.Conclusion: Our study suggests that children of bipolar parents have increased risk of psychiatric disorders, especially mood disorders and have more traumatic experiences in childhood. These traumatic experiences are also associated with increased rates of psychopathology. Children of parents with bipolar disorder need to be screened for psychiatric symptoms and childhood traumatic experiences, and referred for psychiatric assistance when necessary.