İkinci trimester ve üçüncü trimester gebelerde cinsel işlevler ve ilişki boyutlarının değerlendirilmesi
Sexual functions in second and third trimester pregnant women and evaluation of relationship dimensions
  1. Tez No: 307599
  2. Yazar: ESRA SEZGİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. NESRİN BUKET TOMRUK, DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Gebelik fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönden birçok değişikliğin meydana geldiği bir dönemdir. Bu dönemde kadının cinselliği pek çok faktörden etkilenmektedir. Çalışmamızda tanımlanmış riski olmayan gebelerde cinsel işlev bozukluklarını ve cinsellik ile ilgili inanışları sorgulamak, cinsel yaşamı etkileyeceği düşünülen eş ilişkisi gibi değişkenleri belirlemek amaçlanmıştır.YÖNTEM: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniğine başvuran 2. ve 3. trimester 100 gebe ve 50 gönüllü kontrol grubu çalışmaya alındı. Gruplara Cinsel İşlev Bozukluğu Polikliniği Olgu Değerlendirme Formu ve jinekolojik bilgileri içeren Klinik Görüşme Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ), Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği ( GRCDÖ) ve Çok Boyutlu İlişki Ölçeği (ÇBİÖ) uygulandı.BULGULAR: GRCDÖ'ye göre genel cinsel işlevsellik, orgazm ve sıklık alanlarında 2. ve 3. trimesterde kontrol grubuna göre daha fazla sorun olduğu saptanmıştır. ÇBİÖ faktörlerinden ilişki izlenimi ayarlama puanları her iki trimesterde de kontrol grubuna göre yüksek iken ilişki korkusu/ kaygısı sadece 2. trimesterde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Gebelik sürecinde eşi de gebe kontrollerine katılan gebelerin ve gebeliğinde cinsel bilgi edinmeye uğraşanların daha az cinsel sorun yaşadığı bulunmuştur. GRCDÖ'ye göre sorun olan grupta dışsal ilişki kontrolü, ilişki izlenimi ayarlama ve ilişki korkusu/ kaygısı puanları daha yüksek iken, ilişki girişkenliği puanı sorun olmayan grupta daha yüksek saptanmıştır. GRCDÖ ve ÇBİÖ grup içi korelasyon analizlerinde kontrol grubunda GRCDÖ toplam puanı, GRCDÖ alt ölçekleri ve ÇBİÖ faktörleri hemen her alanda etkileşmekte iken 3. trimesterde daha belirgin olmak üzere gebelikte bu etkileşim azalmakta ve farklılaşmaktadır.SONUÇ: Gebelikte cinsel işlevler etkilenmekte ancak ikinci ve üçüncü trimester arasında belirgin bir farklılık görülmemektedir. Gebe takiplerine eşin de katılması ve bu takipler sırasında cinsel işlevlerin değerlendirilmesi çiftin daha sorunsuz bir cinsellik yaşamasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Pregnancy is a period characterized by several biological, psychological and social changes that may influence sexual functions. The objective of the present study was to evaulate sexual beliefs and sexual functions of low-risk pregnant women, and to identify potential variables associated with sexuality such as relationships.METHOD: 100 low-risk second and third trimester sexually active pregnant women admitted to Bakırkoy Research and Training Hospital for Gynecological and Pediatric Diseases and 50 control subjects were enrolled in this study. Sociodemographic and Clinical İnterview Form, Golombok Rust İnventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Beck Depression Inventory, Spielberger?s State and Trait Anxiety Inventory( STAI Form Tx-1 and STAI Form Tx-2) and Multidimensional Relationship Questionnaire (MRQ) were applied.RESULTS: The comparison of GRISS total and subscale scores between nonpregnant women,second and third trimester; significiantly higher degrees of global sexual dysfunction, anorgasmia and infrequency were observed in pregnancy group. The differences between second and third trimester were insignificant. Relational monitoring scores of pregnant women were significantly higher than controls, but not different in second and third trimester. Fear of relationship/ relational anxiety scores were higher than controls in second trimester pregnant women. It was observed that pregnant women whose husband attended antenatal visits and who tried to enlarge their knowledge about sexuality in pregnancy, had less sexual dysfunction. High scores of external relational control, relational monitoring and fear of relationship/ relational anxiety and low scores of relational assertiveness were observed in pregnant women who had sexual dysfunction. As pregnancy proceeded correlations between GRISS and MRQ became less significant and were indifferent aspects.CONCLUSION: Sexual functions change in pregnancy but not different significiantly in second and third trimesters. Attendance of partner and discussion of sexual functions during antenatal visits can have a positive influence on sexual life in pregnancy