Turizm işletmelerinde en uygun reklam harcama tutarının belirlenmesi
  1. Tez No: 30761
  2. Yazar: ASLI ÖZLEN (ATALAY)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Tüm işletmeler gibi otel işletmeleri de varlıklarım ve faaliyetlerini sürdürebilmek için toplumdaki değişikliklere ayak uydurmak zorundadırlar. Bunun içinde bir takım faaliyetlerde bulunmaları gerekir. Bunlardan biri de çağdaş işletmecilik anlayışının gerektirdiği reklam faaliyetleridir. Otel işletmelerinin reklama verdikleri önemin sonucu işletme ve pazarlama yöneticüerinin karşı karşıya kaldıkları soranlarda artmaktadır. Bu sorunlardan biride en uygun reklam harcama tutarım belirlemek ve iyi bir reklam bütçesi oluşturmak için hangi yaklaşımlardan yararlanılması gerektiğidir. Bu çalışmada, öncelikle işletmelerin, kuramsal olarak geHştirilmiş en uygun reklam harcamalarım belirleme yaklaşımları ve yöntemleri incelenmiştir. Bu çerçevede ülkemiz beş yıldızlı otel işlemıelerinin yararlandıkları yaklaşımları belirlemek ve elde edilen bulgulardan hareketle mevcut sistemi değerlendirmek ve öneriler oluşturmak amacı ile bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda pazarlama etkinliklerim diğer konaklama işletmelerine göre daha geniş çapta yürüten beş yıldızlı otel işletoelerinin bile reklam bütçelerini belirlerken geleneksel yaklaşımları tercih ettikleri ve sübjektif davrandıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As all business enterprises, the hotel enterprises also have to keep in step with the changes in society to be able to exist and continue to their activities. For this reason, they have to do certain activities. Advertisement is one of these activities according to contemporary management belief. As a result of the importance the hotel enterprises give to advertisement, the problems that the marketing managers have to solve increase. Reaching a decision on the methods that will be used in order to determine the most suitable amount for advertisement expenditure and form a good advertisement budget is one of these problems. In this study, first of all, the theoretical methods for detennining the most suitable advertisement expenditures have been analyzed. In this frame, a public survey has been made to determine the methods used by the five star hotel enterprises in Turkey and to evaluvate the present system according to the results obtained. By evaluating the result of public surveys, it has been found out that even the five star hotel enterprises which carry out their marketing activities more broadly than the other accommodation enterpises prefer to use the traditional methods and behave subjectively when determining their advertisement budget. Ill