Shifting roles in security governance: The case of border checks in Turkey
Güvenlik yönetiminde rollerin değişimi: Türkiye'de sınır kontrolleri örneği
  1. Tez No: 307622
  2. Yazar: BURÇE ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE KINACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Güvenlik Yönetiminde Rollerin Değişimi: Türkiye'de Sınır Kontrolleri Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013.Küreselleşme yalnızca ticari hizmetlerin değil, suçların da daha büyük çapta hareket etmesini kolaylaştırdı. Yeni tehdit formlarındaki artış ve iç ve dış güvenlik kavramlarının bulanıklaşması, modern devleti, uluslararası işbirliği yapmaya ve aynı zamada güvenlik alanındaki birtakım görevlerde özel sektörü devreye sokmaya zorlamıştır. Sınır yönetimi kavramı da değişime uğradı ? yeni oluşan entegre sınr yönetimi fikri çerçevesinde, aynı anda hem ticaretin kolaylaştırılması hem de güvenliğin sağlanması gerekliliği oluştu. Bu dönüşümler klasik anlamda egemenliğe meydan okudu ve devlet anlayışında da değişimlere neden oldu.Bu olgu, devletlerin etkin varlıklarını korumak için motive eden etmenlere bağlı olarak farklı şekillerde belirmektedir. Güvenliğin özelleştirilmesi ile ilgili teorik yazının bir kısmı otoriter yönetimler sonrası devletler ve çatışmadan çıkmış devletlerde görülen askeri tipteki sınır koruma konularını ele almaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki dönüşümler sonucu özel sektöre görev devri yapılması ise, daha çok buluşlarla ve bilişim teknolojilerini kullanma konusunda artan ihtiyaçlarla bağlantılıdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde görülen bir başka önemli motivasyon faktörü de, kişilerin ve malların güvenli dolaşımını sağlarken aynı zamanda ticaretin daha da kolaylaştırılmasını gerekli kılan uluslararası düzenlemelerin zorlayıcı hükümleridir.Bu yeni sınırsız dünya döneminde, devletlerin, başta özel şirketler olmak üzere devlet-dışı aktörlerden akıllıca faydalanarak yeni tür güvenlik tehditleri ile daha güçlü olarak mücadele etmek için araçları bulunmaktadır. Özel sektör ne boyutta dahil olursa olsun, güvenlik konusundaki politik kararları alma gücü ve yasal düzenlemeleri yapma tekeli hala devletlerin elindedir.Anahtar sözcüklerDevlet, egemenlik, güvenlik yönetimi, sınır güvenliği, kamu-özel ortaklıkları
Özet (Çeviri)
Shifting Roles In Security Governance: The Case Of Border Checks In Turkey, Master?s Thesis, Ankara, 2013.Globalisation facilitated greater mobility of commercial services but also crime. The rise of new forms of threats and the blurring of internal and external security concepts compel the modern state not only to cooperate internationally, but also to involve private sector for certain tasks in security sector. Border management concept has also changed ? trade facilitation and security to be ensured at the same time in the framework of new notion of integrated border management. These transformations challenged the classical meaning of sovereignty and led to changes in the understanding of the state.This phenomenon appears in different shapes depending on the motivating factors of a given state to survive efficiently. Part of the literature on privatisation of security covers military type of border protection at post-conflict states and post-authoritarian states. With respect to the transformation in the developed countries, the handing over to the private sector is mainly linked to the innovation and the increasing need to utilise the information technologies. Another important motivation valid also for developing states like Turkey is the compelling provisions of international regulations to improve the trade facilitation, while at the same time ensuring secure flow of goods and persons.In the new era of the borderless world, states have the means to grow stronger in combating the new security threats by making intelligent use of non-state actors, mainly the private companies. Regardless of the level of involvement of the private sector, it is still the states retaining the power to take policy decisions and holding the monopoly to regulate the security.KeywordsState, sovereignty, security governance, border security, public-private partnerships