Anlamdan yoruma: Dil felsefesinin sınırları üzerine bir inceleme
Form meaning to interpretation: An enquiry on the limits of philosophy of language
  1. Tez No: 307626
  2. Yazar: EREN RIZVANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, dil felsefesinin iki temel kavramı olan anlam ve yorum kavramları üzerinden yirminci yüzyıl felsefesi boyunca dili dü?ünmenin izi sürülmü?tür. Bu amaçla birinci bölümde anlam kavramının geçirdiği dönü?üm, nesnellik kavramı bağlamında ele alınmı?tır. Bu dönü?ümün en son noktasında, nesnel bir anlam anlayı?ından, anlamın eylemle bağının kurulduğu bir anlayı?a varılmı?tır. Bu a?amada, ikinci bölümde ya?antı kavramı üzerinden yorum sorunu ele alınmı?tır. Yorum sorunu, ya?antının yazıda cisimle?mesi dolayısıyla metin kavramına yol açmı?tır. Bu nedenle metin kavramının hem hermeneutiğin hem de postyapısalcı dü?üncenin temel bir kavramı olarak dil felsefesinde yeri belirlenmeye çalı?ılmı?tır. Bunun içinse üçüncü bölümde Derrida üzerinden metin kavramıyla bağlantılı olarak mutlak bir anlamın olanaksızlığı dü?üncesi ortaya konulmu?tur. En son bölümde Ricoer?ün anlam ve yorum kavramlarına getirdiği yeni yakla?ımla ilgili olarak nesnellik, ya?antı, metin ve nihayetinde eylem kavramlarını da göz önüne alarak, dil felsefesinin sınırlarının ne oranda yeniden çizilmesi gerektiği ortaya konulmaya çalı?ılmı?tır. Öyle ki Ricoeur, insan eylemini aynen bir metin gibi anlam ta?ıyan ve yorumlanmaya açık bir yapıt olarak değerlendirerek dil felsefesinde önemli bir açılım yapmı?tır. Bir bakıma tez içerisinde ele alınan dile ili?kin yakla?ımlar, Ricoeur?ün dü?üncesinde sentezlenmi?tir. Ricoeur?ü de kapsayacak biçimde dil felsefesinin özde Kartezyen felsefeyle hesapla?manın bir ürünü olduğu da ortaya konulmaya çalı?ılmı?tır. Böylece dil felsefesi üzerine konu?urken, nelerin belirleyici olduğu açık kılınmı? ve dil felsefesinin üzerine in?a edileceği zemin açık kılınmaya çalı?ılmı?t
Özet (Çeviri)
n this study, the way of thinking language through twenty first century philosophy has been traced on the context of the two main concepts of philosophy of language, meaning and interpretation. For this purpose, the transformation of the notion of meaning is discussed within the context of objectivity in the first part. At the end point of this transformation, an understanding of meaning interacting with the action is attained instead of an objective insight on the meaning. In the second part, the notion of interpretation is evaluated through the notion of lived experience. The matter of interpretation has led to the notion of text by materialization of lived experience within the script. Therefore, it has been attempted to place the notion of text within the philosophy of language as a fundamental term in both hermeneutic and post structural thinking. For that the comprehension of impossibility of absolute meaning related with the notion of text is introduced on Derrida in the third part. At the last part the evaluation of how the limits of philosophy of language should be redrawn, is attempted regarding both the new approach that Ricoeur brought to the notion of meaning and interpretation and the relation of them with objectivity, lived experience, text and finally action. In fact Ricoeur has evaluated the action of man as a text, carrying a meaning and open to interpretation and has led to important development in philosophy of language. In a manner, the approaches on language in this dissertation have been synthesized by the thoughts of Ricoeur. It has been pointed out that philosophy of language including Ricoeur as well is a result of reckoning with Cartesian philosophy. Thus, by talking on the language of philosophy, the fundamentals of philosophy of language and the determinant aspects are made clear