Edirne'de üç ayrı camideki halı ve havadaki mikobiota
Fungal concentration in atmosphere of mosques and their carpets in Edirne city, Turkey
  1. Tez No: 307651
  2. Yazar: MELEK TİKVEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Edirnede 3 ayrı Caminin iç ve dış ortam hava ve halısındaki mikrofungus içerik ve sayılarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada seçtiğimiz 3 istasyondan Ekim 2008 Eylül 2009 tarihleri arasında örnekleme yapılmıştır. Ekim 2008 - Eylül 2009 tarihleri arasında 12 ay boyunca yapılan iç ve dış ortam havası örneklemelerinde mikrofunguslar için kullanılan 216 petri plağında toplam olarak 5289 KOB/m3 (1998 iç -3291 dış ortam) mikrofungus kolonisi saptanmıştır. Halı ortamı örneklerinde kullanılan dermatofit fungus ve mikrofungus için sırasıyla 180 ve 108 petri plağında toplam olarak dermatofit funguslar için kullanılan 180 petri plağında da toplam olarak 83 KOB/g dermatofit fungus, 78937 mikrofungus KOB/g izole edilmiştir. İzole edilen mikrofungus örneklerinin teşhisleri yapılmış ve 22 cins ve 69 tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen mikrofungus cinsleri için genel dağılımda, havaya ait mikrofunguslar arasında ilk sırayı 2345 KOB/m3 ve % 52,91 ile Cladosporium cinsi almıştır. Bunu 870 KOB/m3 ve % 19,61 ile Penicillium cinsi ikinci, 457 KOB/m3 ve % 10,29 ile Alternaria cinsi üçüncü sırada takip etmiştir. İzole edilen mikrofungus çeşitlerine bakıldığında iç ortam halı örneklerinde 24 cinse ait 58 tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen mikrofungus cinsleri için genel dağılımda, halıya ait mikrofunguslar arasında ilk sırayı 18533 koloni ve % 49,03 ile Penicillium cinsi almıştır. Bunu 13666 koloni ve % 25 ile Trichoderma cinsi ikinci, 9666 koloni ve % 12,34 ile Cladosporium cinsi üçüncü takip etmiştir Araştırma periyodu boyunca izole edilen mikrofungus cinslerinin ve toplam mikrofungus konsantrasyonlarının çeşitli meteorolojik faktörlerle arasında ilişki olup olmadığını tespit etmek için istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in 3 stations selected in Mosque of Edirne between October 2008 September 2009 in order to detemine the outdoor indoor airborne microfungal content of this unit. The results of air samplings revealed that 5289 KOB/m3 in atmosphere microfungal colonies in total were total isolated from the different three Mosque. The results of carpet samplings revealed that 83 KOB/g dermatophyte species, 78937 KOB/g microfungal colonies in total were total isolated from the different three Mosque. The isolated microfungal spesimens were identified and 69 species from 22 genera were determined. Among these the most frequent genus was Cladosporium with 2345 CFU/m3 colonies (% 52,91) followed by Penicillium with 870 CFU/m3 (%19,61) and Alternaria with 457 CFU/m3 (% 5,25) colonies. The isolated microfungal spesimens were identified and 58 species from 24 genera were determined. Among these the most frequent genus was Penicillium with 18533 CFU/g colonies (% 49,03) followed by Trichoderma with 13666 CFU/g (% 25) and Cladosporium with 9666 CFU/g (% 12,34) colonies. Statistical analysis were performed in order to see if there existed a relationship betweem meteorological conditions and the microfungal species and their concentrations.