Yeni gerçeklik yaklaşımlarının çağdaş sanat ve tasarım üzerindeki etkisi
The impact of new reality approaches on contemporary art and design
  1. Tez No: 836533
  2. Yazar: HATİCE AYGEN KUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHÇET GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanatsal ifadenin evrimi, insanlık tarihi boyunca teknolojik gelişmelerden derinden etkilenmiştir. Çağdaş teknolojilerin sanat üretimine entegrasyonu sanatsal çabaların şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bilgisayar teknolojisi ilerledikçe, geleneksel gerçeklik kavramlarına meydan okuyan, sanatçılara ve tasarımcılara yaratıcı keşifler için yenilikçi araçlar ve ortamlar sağlayan dönüştürücü bir güç olarak yeni gerçeklik yaklaşımları ortaya çıkmıştır. İnternet teknolojileri, fiziksel mesafeler arasında iş birliğini mümkün kılarak ve mekânsal algıları genişleterek sanat ve tasarımda devrim yaratmıştır. Yeni gerçeklik yaklaşımları, sanal dünyalar, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), karma gerçeklik (MR), genişletilmiş gerçeklik (XR) ve yapay zekâ (AI) gibi çeşitli teknolojileri kapsamaktadır. Bu teknolojiler sanatçılara ve tasarımcılara gerçeklik ve sanal arasındaki çizgileri bulanıklaştıran sürükleyici, etkileşimli ve simüle edilmiş ortamlar yaratma gücü vermektedir. Sanallığın yaratıcı bir araç olarak kullanımı, sanatçıların fikirlerini tamamen yeni yollarla kavramsallaştırmalarına, görselleştirmelerine ve yinelemelerine olanak tanımaktadır. Sanal gerçeklik, sanatçıları ve izleyicileri hayal edilen veya yeniden yaratılan ortamlara daldırarak geleneksel ortamları aşmaktadır. Artırılmış gerçeklik, dijital unsurları fiziksel dünyanın üzerine bindirerek etkileşimli ve bilgilendirici görsel deneyimler sunmaktadır. Karma gerçeklik, gerçek ve sanal unsurları birleştirerek dinamik tasarım etkileşimlerine olanak sağlamaktadır. Genişletilmiş gerçeklik, fiziksel ve sanal alemleri birleştirerek deneyimin sınırlarını daha da zorlamaktadır. Yapay zekâ, sanatçılar ve tasarımcılar için yaratıcılık sürecini kolaylaştırarak yaratıcı arayışlar için daha fazla imkân sunmaktadır. Sanatçılar ve tasarımcılar, sanallığın potansiyelinden yararlanarak yalnızca yaratıcı çıktılarını yükseltmekle kalmamakta aynı zamanda sanat ve tasarımın geleceğini de şekillendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The evolution of artistic expression has been deeply influenced by technological developments throughout human history. The integration of contemporary technologies into art production has played an important role in shaping artistic endeavors. As computer technology has advanced, new approaches to reality have emerged as a transformative force that challenges traditional notions of reality, providing artists and designers with innovative tools and environments for creative exploration. Internet technologies have revolutionized art and design by enabling collaboration across physical distances and expanding spatial perceptions. New reality approaches encompass various technologies such as virtual worlds, virtual reality (VR), augmented reality (AR), mixed reality (MR), extended reality (XR) and artificial intelligence (AI). These technologies empower artists and designers to create immersive, interactive and simulated environments that blur the lines between reality and the virtual. The use of virtuality as a creative tool allows artists to conceptualize, visualize and iterate their ideas in entirely new ways. Virtual reality transcends traditional mediums by immersing artists and audiences in imagined or recreated environments. Augmented reality offers interactive and informative visual experiences by superimposing digital elements over the physical world. Mixed reality combines real and virtual elements, enabling dynamic design interactions. Extended reality pushes the boundaries of experience even further by combining the physical and virtual realms. Artificial intelligence facilitates the creative process for artists and designers, offering more opportunities for creative pursuits. By harnessing the potential of virtuality, artists and designers are not only increasing their creative output but also shaping the future of art and design.