Kozmik denge ve tin
- Tez No: 30773
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Çağımızda sanatçılar bilinen tekniklere olan bağlılığını yitirmemekle beraber, bilinen malzemelerle özgün ve özgür arayışlara girmekten kaçınmamışlardır. Resim sanatı, yaşanılan çağda olumlu-olumsuz pek çok etkenle beraber arayışlarını sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışmada seçilen konu, pek çok sorunu da ortaya çıkara. Konunun genel incelemesinde ele alman sorunlar, konunun anlam kazanmasına ve görselleşmesine büyük katkıda bulunmuştur. Kozmik Denge düşüncesi beraberinde Tin kavramım da ortaya çıkarmıştır. Çalışma boyunca iki kavramın bütünleştirilmesine çalışılmış, birliktelikleri gözönünde bulundurularak görselleştirme yoluna gidilmiştir. Yaşanılan çağın endişeleri, yitip giden değerler, gelecekteki olası sahneler, geçmişten ve şimdiden bazı sembolik çağrışımlarla sunulacaktır. Renklerin resimlere kazandırdığı mistik anlamlar, gizli olana- bilinmeyene karşı duyulan ilgi, biçim arayışları ile birlikte sunulmaya çalışılmıştır. Bunun yamsıra kompozisyondaki diğer öğelerde bir bütünlük içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmalarda organik ve geometrik biçimlerin bir denge ve düzen içerisinde kullanılması, bazı yaşamsal çelişkilerin gözönüne serilmesi, zıtlıkların uyumu ulaşılmak istenen denge düşüncesini açıklığa kavuşturacaktır. Bu çalışma iki bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde resimde Kozmik Denge ve Tin kavramının tanımlanmasına, anlaşılmasına çalışılmıştır. İkinci bölümde ise konuyu belirleyen etmenler açıklanarak uygulanan çalışmaların analizi yapılmıştır. Duyuların ve duyguların, sanat ve sanatçı açısından önemi gözönünde tutulursa, her sanatçmm yaşanılan çağda olumlu ve olumsuz yönleri değişik şekillerde yorumlayacağı, sorgulayacağı hatırlanmalıdır. Bu düşünceler doğrultusunda çalışma boyunca sunulan yaklaşımlar, kişisel bir duyarlılık ve sorumlulukla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Although they don not loose the tights with the known techniques, the artists of our age have no abstention in free and authentic searchings. In case of many reasonable factors (positive or negative), the art of picture is on the way of new searchings. The selected topic brings to light many problems. Those problems, which have taken in hand with careful examination in general, had great contributions to the signification and visualization of the topic. With the thought of“Cosmic Balance”exposes the concept of“Spirit.”Throughout the study, two concepts were tried to be integrated: SIGNIFICATION and VISUALIZATION; and taking into consideration of an association of the two the latter was prefered. The anxi ety of our age, vanished values and probable scenes for the future will be pre sented with some symbolic hints taken from past and present. The mystical mean ings passed to the pictures through the colors, and the keen interest over the un known or mysterious were presented together with form-searching attempts. Be sides, the other elements in the composition were tried to be taken in hand within a context. Additionally, the use of organic and geometrical forms in a balanced and ordered way the disclosure of some vital dilemmas and the coherence of opposites will open a window into the thought of balance which is supposed to be reached. This study consists of two chapters. In the first one, the concept of“Spirit”and“Cosmic Balance”in pictures are discussed. In chapter two, the practised phenomena were analysed under the light of explanatory factors which deter mines the topic. If the importance of sensations is taken into consideration, it is important to remember that every artist will examine and interpret the positive and negative sides of the age in a different way. Under the light of this belief the presented approaches in this study are taken into hand with a personal responsibility and sensibility.