Bağımsız ortaokullar ile ilköğretim okulları 2. kademesinde denetim amaçlarının gerçekleşmesi ve denetim ilkelerine uyulması konusunda denetçi ve öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
- Tez No: 30775
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SUDİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağımsız ortaokullar ile ilköğretim okulları ıi. kademesinde ders denetiminin amaçlarının gerçekleşme ve ders denetiminin amaçlarının gerçekleşmesinde; denetim ilkelerine uyulma düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan bağımsız ortaokullar ve ilköğretim okulları ıı. kademesinde görevli öğretmenler ile bu ilde görevli ilköğretim denetçilerinden; örneklemi ise 6 bağımsız ortaokul ile 11 ilköğretim okulundan seçilen 427 öğretmen ile bu ilde görevli 112 ilköğretim denetçisinden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, ve aynı sorulan içeren iki ayrı anket yoluyla elde edilmiştir. Uygulanan anket, ders denetiminin amaç ve ilkelerinin birlikte ele alındığı 30 sorudan oluşmuştur. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Öğretmenlere uygulanan anketlerin tamamı (427) ve denetçilere uygulanan 112 anket değerlendirmeye alınmıştır. Uygulanan anket oranı öğretmenlerde % 79,9 denetçilerde ise % 89.6 olmuştur. Toplanan veriler, frekans, yüzde ve X lar alınarak çözümlenmiştir. Denetçi ve öğretmen görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı“ t ”testiyle 0.01 düzeyinde sınanmıştır. Genel olarak denetçiler, ders denetiminin amaçlarının“büyük ölçüde”(X=3.870) gerçekleştiğini öğretmenler ise“hiç”(X=1.611) gerçekleşmediğini belirtmişlerdir. Ders denetiminin amaçlarının gerçekleşme düzeyi konusunda denetçi ve öğretmenler farklı görüştedirler (t= -30.722). Denetçi ve öğretmenler ders denetimi amaçlarının gerçekleşmesinde denetim ilkelerine uyulma düzeyi konusunda farklı görüştedirler (t= -29.53).Denetçiler, ders denetimi amaçlarının gerçekleşmesi sırasında; denetim ilkelerine“büyük ölçüde”(X=3.870), öğretmenler ise,“çok az”(X=1.866) uyulduğu görüşünde olduklarını belirtmişlerdir. Denetçiler, denetim ilkelerine“büyük ölçüde”(X=3.870) uyulduğunda; ders denetimi amaçlarının da“büyük ölçüde”(X=3.414) gerçekleşeceğini belirtirlerken; öğretmenler, denetim ilkelerine“çok az”(X=1.866) uyulduğunda ders denetimi amaçlarının“hiç”(X=1.611) gerçekleşmeyeceğini belirtmişlerdir..
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to exhibit the realization level of the purposes of course supervision and the determination the level of compliance with the principles of supervision in this realization in primary schools level II. and middle schools. The population of the study is teachers working in primary schools level II. and middle schools within Ankara inner city borders and primary school supervisors of Ankara province. The sample, on the other hand, consists of 427 teachers working in randomly assigned 11 primary schools level II. and 6 middle schools and 112 primary school supervisors working in Ankara province. The data were collected through two different questionnaires which were comprised identical questions in nature, one for the teachers and the other for the supervisors. The questionnaires consist of 30 questions on the purposes and the principles of course supervision. Five point Likert Scale is used in the questionnaires. All questionnaires from 427 teachers and 112 supervisors were evaluated. The return rate of questionnaires for teachers was 79.9%, and to the supervisors 89.6%. The data was analysed by using frequencies, percentages and means. The“t tests”were employed to find out whether statistically significant differences existed between the views of the teachers and supervisors. These differences are examined in terms of their statistical significance. For the entire study the 0.01 significance level is concidered. It appeared from the findings of the study that while supervisors stated that the purposes of course supervision were realized“mostly”(X=3.870), the teachers stated that the realization was“never”(%=1.61 1) occured.Teachers and supervisors have different opinions on the realization level of the purposes of course supervision (t=-30.722). Similarly, their opinions were different on the level of compliance with the principles of supervision in this realization (t=-29.53). While supervisors stated that they“mostly”complied with the principles of supervision in the realization of the purposes of course supervision (X= 3.873), teachers stated that the compliance was only“very little”(X=1.866). While supervisors stated that when supervision principles were mostly met (5(=3.870), the purposes of course supervision could mostly be realized, teachers, on the other hand, stated that if these principles were only very little met the purposes could never be reached (X=1.61 1).