İlkokul dördüncü ve beşinci sınıf Türkçe öğretiminde pekiştirme, katılım ve dönüt-düzeltme değişkenlerinin bir arada kullanılmasının öğrencilerin erişisine etkisi
- Tez No: 30776
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
m ÖZET Bu araştırma ilkokul dördüncü ve beşinci sınıf Türkçe öğretiminde kullanılan pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme gibi değişkenlerin bir arada işe koşulmasının öğrenci erişisine etkisini or taya koymak amacıyla gerkçekleştirilmiştir. Araştırma, ilkokul dördüncü sınıflarda (4/A: 29-4/C: 27) top lam 56 öğrenci, beşinci sınıflarda ise (5/A:28-5/B: 28) toplam 56 öğrenci bulurimaktadır ve araştırma deney ve kontrol olmak üzere ikili gruplar ilerinde yapılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce öğrencilere“Genel Türkçe Başarı Testi”uygulanarak grupların dil ye teneği ve bilişsel giriş davranışları açısından denkliği sağlanmıştır. Gruplara denel işlemden önce araştırmacı tarafından geliştirilen Türkçe Testi ön test olarak verilmiştir. Uygulama süresince deney grubunda ünitelerdeki hedefleri destekleyici pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme değişkenleri bir arada işe koşulmuş, kont rol grubunda ise bu etkinliklere yer verilmemiştir. Ünitelerin öğretimi tamamlandıktan sonra araştırmanın başında verilen Türkçe Testi son test olarak gruplara tekrar verilmiştir. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlar olmuştur. 1. Araştırmanın birinci denencesinin sınanmasından elde edi len sonuçlar incelendiğinde denel işlemin (pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme değişkenlerinin) deney ve kontrol grup larının erişileri arasında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür.iv Pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme değişkenlerinin bir arada kullandığı grubun toplam (bilgi ve kavrama) erişi puanlan orta lamasından anlamlı derecede daha büyük bulunmuştur. Bu durum pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme değişkenlerinin bir arada kullanılmasının öğrencilerinin Türkçe erişisi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. 2. Araştırmanın ikinci denencesinin sınanmasından elde edi len sonuçlara göre bilgi basamağmdaki davranışlarla ilgili ortalama erişi puanı yönünden, pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme değişkenlerinin bir arada kullanıldığı grupla bu değişkenlerin kul lanılmadığı grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulun mamıştır. Başka bir deyişle pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt- düzeltme gibi değişkenlerin öğretim ortamında birarada kul lanılmasının öğrencilerin bilgi düzeyindeki erişileri üzerinde etkili olduğunu kanıtlayacak veriler elde edilememiştir. 3. Araştırmanın üçüncü denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlara göre, pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme gibi öğretim hizmeti niteliği değişkenlerinin bir arada kullanıldığı grubun öğrencileri daha yüksek bilişsel süreçleri içeren kavrama düzeyindeki erişi ortalamaları arasında anlamlı ve dönüt-düzeltme değişkenlerinin bir arada kullanıldığı grubun kavrama basamağındaki davranışlarla ilgili erişi puanlan ortalaması, pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltme gibi değişkenlerin kullanılmadığı grubunortalamasından anlamlı derecede daha büyük bulunmuştur. Bu durum öğretim hizmeti niteliği değişkenlerinden pekiştirme, öğrenci katılımı ve dönüt-düzeltmenin bir arada kullanılmasının özellikle daha yüksek bilişsel süreçleri içeren kavrama düzeyindeki erişi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY This research has been carried out to achieve the effect of interactivity of some variables such as reinforcement, student participation, feed-back-correction used for Turkish lessons of fourth and fifth class of primary schools. There were 56 samples for each of the fourth and fifth class students in this research. And, it was done on a pair of groups which were experimental and control groups. Before the process began, the equivalence of groups, with respect to language skills and cognitive Entry Behaviours had been established by applying“General Turkish Achievement Test”groups were given“Turkish Test”as a pre-test before the experimental operation. During this operation, for sample groups, reinforcement supporting the objectives of units, student participation and feed-back-correction variables were simultaneously put into effect but in control group, these operation was not taken place, after completion of unit instruction, the test which was given at the beginning of the research, was given again as a post-test to the groups. The main results of this research are as follows: 1. When it was analyzed the results from first hypothesis of the research, it has been observed that the experimental operation reinforcement, student participation and feed-back/ correction was made significant differences between results of experimental and control groups. Total result scores of the group which ofvü enhancement, student participation and feed-back/correction variables used in, have been found greater significantly than average scores. This situation approves that the effectiveness of the common use of reinforcement, student participation and feed-back/ correction variables on students Turkish results. 2. Regarding to results from second hypothesis of the research, average result points related with behaviours at knowledge level, it was not found any difference between the groups variables of reinforcement, student participation and feed-back correction variables used in and not used in. In other words, there were no data which could approve the effectiveness of the common use of reinforcement, student participation and feed-back/correction in educational environment, on students knowledge level results. 3. Regarding to results from third hypothesis of the research, average of points was found significantly greater of the group which were commonly used in educational service variables such as reinforcement, student participation and feed-back/correction among result averages at comprehension level including higher scientific process and average of result points related with behaviours at comprehension level of the group which were commonly used in feed-back/correction variables, was found significantly higher than the other groups average which were not used in variables such as reinforcement, student participations and feed-back/correction this situation phointed out common use of reinforcement, student participation and feed-back/ correction variables classified as education service, are effective at comprehension level including especially higher cognitive process.