Simulation of gamma camera in Yeditepe university hospital with gate
Yeditepe üniversitesi hastanesine ait gama kamera cihazının gate ile simülasyonu
  1. Tez No: 307763
  2. Yazar: GÜLÇİN İRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE İPEK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp bölümünde bulunan Gama Kamera cihazının ayrıntılı simülasyonunu yaparak tedavi öncesi tüm hastalar için kişisel dozimetrik hesaplamaları yapmak. Bu tezde, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Bölümünde rutin olarak kullanılan Gama Kamera deneysel ve Monte Carlo simulasyonu ile araştırıldı. Simülasyon için yeni bir Monte Carlo yazılımı olan ve C++ dilinde hazırlanmış. GATE programı tercih edilmiştir. İlk olarak, Çeşitli kristaller ve aktiviteler ile simulasyon incelenmiştir. İkinci olarak ise, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi PHILIPS-forte model Gama Kamera performans kabul testleri deneysel ve simulasyon olarak yapılmıştır. Sonuç olarak deneysel ve simulasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, simülasyon içine monte edilerek hastanede kullanılan Gama Kameranın birebir aynısı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to have a detail simulation of Gamma Camera in Yeditepe University Hospital Nuclear Medicine Deapartment to carry the personal dosimetric calculations for all the patients before the treatment. In this thesis, Gamma Camera being used routinely in Yeditepe University Hospital Nuclear Mecidine Department was investigated experimentally and with Monte Carlo simulation. A new and open Monte Carlo Code source, GATE, was used that for simulations running commands in C++ language. First of all various crystals and activities were investigated with the simulations. Secondly, The performance experiments of Gamma Camera (made PHILIPS-forte) in Yeditepe University Hospital were done according to NEMA criteria and also at the same time the simulations were run. Finally, the experimental and simulation results were compared and the new results were all installed to the simulation in order to have the Yeditepe University Hospital Gamma Camera complete simulation.