Uskumru (Scomber scombrus) ve levrek (Dicentrarchus labrax) kemiklerinden jelatin eldesi ve karakterizasyonu
Gelatin extraction and caracterization from mackerel (Scomber scombrus) and see bass (Dicentrarchus labrax) bones
- Tez No: 307776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada uskumru (Scomber scombrus) ve levrek (Dicentrarchus labrax) kemiklerinden jelatin ekstrakte edilmiş ve reolojik ve fonksiyonel özellikleri ticari sığır ve balık jelatini ile karşılaştırılmıştır. Uskumru ve levrek kemiklerinden ekstrakte edilen jelatinlerin verimi sırasıyla % 5,98 ile % 6,20 olarak bulunmuştur. Her iki balık kemiğinden ekstrakte edilen jelatinlerin protein içerikler oldukça yüksek (% 91,47 ve % 92,42), yağ içerikleri (% 0,1) düşük bulunmuştur. Uskumru ve levrekten ekstrakte edilen jelatinlerin viskozite değerleri (cP) ticari jelatinlerle benzer olarak, sıcaklıkların artmasıyla azalma göstermiştir (50 °C, 60 °C ve 70 °C). Uskumru ve levrek jelatinlerinin pH değerleri sırasıyla 5,49 ve 5,96 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The gelatins were extracted from bones mackerel (Scomber scombrus) and seabass (Dicentrarchus labrax) and its rheological and functional properties were examined and compared to those of commercial fish and bovine gelatin. The yields of gelatins from mackerel and seabass bones were 5.98% and 6.20%, respectively. The gelatins from bones mackerel and seabass had high protein (91.47% and 92.42%) but low fat (0.1%) contents than both commercial gelatins. The viscosity (cP) of mackerel and seabass gelatins decrease at temperature (50° C, 60 °C and 70° C) as a similar pattern with commercial gelatins. The pH values of the mackerel and seabass gelatins were 5.49 and 5,96, respectively.