In vitro screening for natural quorum sensing inhibitor molecules
Bakteriyel iletişimin engellenmesini sağlayan doğal kaynaklı moleküllerin in vitro incelenmesi
- Tez No: 307784
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Patojenik bakterilerin antibiotiklere karşı dirençlerinin artması yeni terapi yöntemlerinin geliştirilmesine duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Biyofilm oluşumu ve virulans faktörlerinin kontrolü gibi bir çok mekanizmada önemli role sahip olan bakteriler arası ?çevreyi algılama sistemi? (Quorum Sensing, QS) yeni nesil antimikrobiyal maddelerin geliştirilmesi için hedef haline gelmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar bakteriler arası iletişimin engellenmesinin patojenliği azalttığını, böylelikler olası enfeksiyon risklerini azalttığını göstermiştir. Çevreyi algılama sistemi Gram negatif ve Gram pozitif pek çok bakteri tarafından çeşitli fizyolojik işlemleri düzenlemek için kullanılmaktadır. Bunlar arasından fırsatçı patojen Pseudomonas aeruginosa en çok dikkati toplayan organizma olmuştur.Bu çalışmanın amacı on Pseudomonas aeruginosa QS sistemlerini engelleme aktivitesine sahip çeşitli doğal molekülleri (gül absolütü, gül yağı, karanfil yağı, tarçın yağı ve çam terebentini) araştırmaktır. Bunun için öncelikle bu moleküllerin QS'i engelleme potensiyellerinin olup olmadığı belirlenmiştir. Sonuçlar moleküllerin hepsinin bu özelliğer sahip olduğunu göstermiştir. Bunun üzerine araştırmaya moleküllerin doza tepki ilişkilerinin tespit edilmesiyle devam edilmiştir. Sonuçlara göre diğer moleküller arasından gül absolütü en etkili QS engelleyicisi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, ilk kez, gül absolütünün QS'i engelleme aktivitesine sahip olduğu ve bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek potansiyel terapötik ajan olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing antimicrobial resistance in pathogenic bacteria has created the need for the development of novel therapeutic agents. Having a role in various mechanisms of gene regulation such as biofilm formation and production of virulence factors; quorum sensing (QS), cell-density dependent bacterial intercellular signaling mechanism, has become a target for developing next generation antimicrobials. Recent studies have shown that disrupting the communication between bacteria reduces their pathogenicity and, therefore, attenuate the possible infections. Both Gram negative and positive bacteria use this mechanism to regulate such physiological processes. Among all of them, Pseudomonas aeruginosa, being an opportunistic human pathogen, attracted the greatest focus on QS system investigations.In this study, we aimed to screen some natural compounds (rose absolute, rose oil, clove oil, cinnamon oil and pine turpentine) for their inhibitory effects on Pseudomonas aeruginosa QS system. Therefore, we initially detected these molecules whether they have QS inhibition activity or not. The results showed that all of these compounds were potential QS inhibitors. To test them further, the molecules were probed with a QS reporter system that allow gathering a dose-response relationship. According to our data; rose absolute was found to be the most effective compound on the inhibition of QS. This is the first study demonstrated that rose absolute has inhibitory effects on QS and it can be potential candidate to be used as a therapeutic agent to fight with bacterial infections in the future.