Astımlı çocuklarda trombosit aktivasyonunun belirlenmesi
Determination of platelet activation in children with asthma
- Tez No: 606370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Astım, kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Mast hücreleri, eozinofiller, T lenfositler, dendritik hücreler, makrofaj ve nötrofiller inflamasyonda rol oynayan hücrelerdir. Duyarlı kişilerde bu inflamasyon nöbetler şeklinde gelen öksürük, hışıltılı solunum, nefes darlığı ataklarına neden olmaktadır. Literatürde ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım aralığının (PDW) ailevi akdeniz ateşi, romatoid artrit gibi inflamatuvar hastalıkların alevlenme dönemlerinde değerlerinin değiştiği yönündedir. Bu çalışmanın amacı; astımlı çocukların atak anında ve ataktan en az 1 ay sonra semptomsuz dönemde MPV, PDW, plateletcrit (PCT) ve P selektin düzeylerindeki değişimlerin belirlenerek atak sırasında belirteç olarak kullanılabilirliğinin olup olmadığını incelemektir. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi Pediatrik Alerji Polikliniği' ne Nisan 2011- Temmuz 2011 tarihleri arasında başvuran, yaş dağılımı 6 ile 16 arasında olan 40 hasta çalışmaya alındı. Çocukların 22' si hafif, 18' i orta-ağır astım atağında idi. Hastalardan atak anında MPV, PDW, PCT, P selektin, eozinofil ve trombosit düzeyi için kan alındı. Solunum fonksiyon testleri spirometre cihazı ile yapıldı. Hastalara atak tedavisi olarak inhale steroid, inhale kısa etkili β2-agonist ve oral steroid tedavisi verildi. Hastalar ataktan en az 1 ay sonra semptomsuz oldukları dönemde tekrar görüldü. Hastalardan MPV, PDW, PCT, P selektin, eozinofil ve trombosit düzeyleri için tekrar kan alındı, solunum fonksiyon testleri tekrarlandı. Hastaların atak anında ve ataktan en az 1 ay sonra bakılan trombosit sayısı ve PDW değerlerinde anlamlı fark yok iken, MPV, PCT ve P selektin düzeyleri atak anında anlamlı düşük saptandı. Hafif ve orta-ağır astım atağı grupları atak anında ayrı ayrı değerlendirildiklerinde MPV ve PCT düzeylerinin atak sonrasına göre anlamlı düşüklük olduğu görülmüşken, trombosit sayısı, PDW ve P selektin düzeylerindeki fark anlamlı bulunmadı. Hafif ve orta-ağır astım atağı grupları birbirleriyle karşılaştırıldığında atak anında trombosit aktivasyon belirteçleri arasında istatistiksel fark görülmedi. Beyaz küre ve parçalı sayısının atak anında atak sonrasına göre anlamlı yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak; rutin pratikte sık kullanılan tam kan sayımı parametrelerinin içinde olan MPV, PDW, PCT' nin atak tayini ve şiddetini belirlemede kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızda hasta sayısının kısıtlılığı en önemli sorundu ancak ileride yapılacak daha kapsamlı çalışmaların, trombosit aktivasyon belirteçlerinin astım atağındaki klinik önemini daha net bir şekilde ortaya koyabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease which mast cells, eosinophils, T lymphocytes, dendritic cells, macrophages and neutrophils are the cells that play a role in inflammation. Coughing, wheezing, shortness of breath is caused by attacks. In literature, mean platelet volume (MPV) and platelet distribution range (PDW) values change in periods of inflammatory diseases such as rheumatoid arthritis and familial mediterranean fever flare-ups. The purpose of this study, is to examine whether changes in MPV, PDW, plateletcrit (PCT) and P selectin levels of children with asthma during an attack and asymptomatic period which is at least 1 month after the attack, can be used as a marker. 40 patients aged between 6 to 16 were included in the study, who were enrolled to the Faculty of Medicine, Baskent University Ankara Hospital Pediatric Allergy Clinic between April 2011- July 2011. 22 children had mild and 18 children had moderate-to-severe asthma attack. Blood samples were taken for MPV, PDW, PCT, P selectin, eosinophils and platelets levels at the attack. Pulmonary function tests were performed with spirometry. In acute therapy, inhaled steroids, inhaled short-acting β2-agonist and oral steroid were given to the patients. At least 1 month after the attack patients were seen again during their symptom-free period. Blood was taken again from patients for MPV, PDW, PCT, P selectin, eosinophil and platelet counts and pulmonary function tests were repeated. While there was not any significant difference in platelet counts and the PDW levels between attack and for at least 1 month after the attack, MPV, PCT and P selectin levels were significantly lower at the time of attack. While significant decrease was observed in MPV and PCT levels in mild and moderate-severe asthma attack group during attack compared to immediately after the attack, no significant change was observed in platelet count, PDW and P selectin levels. When mild and moderate-to-severe asthma attack groups during attack were compared, no statistically significant difference was found between platelet activation markers. However, the number of white blood cells and fragmented after the attack, was found to be significantly higher. As a result, according to our opinion complete blood count parameters Which is include MPV, PDW and PCT that are commonly used in routine practice can be used to determine the attack and the severity. The most important problem of our study was the limited number of patients, but in future we suggest that more extensive studies, can find out clinical significance of platelet activation markers in asthma attack more clearly.