Türkiye'de gıda güvencesi sorunu ve hanehalkı gıda güvencesi ölçümü: Adana ili örneği
Food security problem and measurement of household food security in Turkey: case of Adana province
- Tez No: 307802
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECAT ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de gıda güvencesi sorunu ve gıda güvencesinin koşulları; gıdaların bulunabilirliği, erişebilirliği, sürdürülebilirliği ve güvenirliği açılarından ele alınmış ve ülkenin gıda güvencesi durumunu ortaya koyabilmek için Adana ili özelinden hareketle hanehalkı gıda güvencesi düzeyleri belirlenerek bunu etkileyen faktörler analiz edilmiştir.Araştırma kapsamında, ülkemizde gıda güvencesinin sağlanmasında gıdaların bulunabilirliği ile ilgili hayvansal gıda ürünleri hariç diğer ürünlerde kaygı verici bir durum olmadığı ancak nüfus artışı, küresel iklim değişiklikleri, tarım sektörünün yapısal sorunları ve doğal kaynakların tahribatı nedeniyle sürdürülebilir gıda arzının sağlanmasında risk olduğu sonucuna varılmıştır. Ülkemizin gıda güvencesinin temel sorunu gıdaya erişebilirlik boyutunda yaşanmaktadır. Yoksulluk başta olmak üzere, gelir dağılımındaki eşitsizlik, işsizlik ve artan gıda fiyatları gıdaya erişimi olumsuz etkilemektedir. Hane halkı düzeyinde yapılan anket sonuçları düşük gelir düzeyinin gıda güvencesinin sağlanmasında en etkili faktör olarak bu durumu desteklemektedir.Çalışma genel olarak değerlendirildiğinde ülkemizde açlık ciddi düzeyde olmasa da gıda güvencesinin sağlanması kritik düzeydedir ve yetersiz beslenme söz konusudur. Ülkemizde gıda güvencesinin sağlanması yoksulluk ve düşük gelir gibi ekonomik sorunların çözümüne bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of food security and conditions of food security in Turkey were evaluated in terms of food availability, accessibility, sustainability and safety. To demonstrate the country's food security status, household food security condition and factors affecting the food security were determined using the case of Adana province.This study indicated that there was no worrisome condition for providing the food security in terms of the availability of food except animal food products. However, it has been concluded that population growth, global climate change, structural problems of the agricultural sector and destruction of natural resources pose a risk for providing the sustainable food supply. Main problem of food security in Turkey experienced was in food accessibility. Income inequality, unemployment, rising food prices and especially poverty negatively affected the access to food. The results of the survey conducted at the household level indicated that low-income was the most influential factor in food security supporting this notion.In conclusion, hunger is not a serious problem in Turkey. However, ensuring food security is at risk, malnutrition is observed. In Turkey, achieving food security depends on the solution of economic problems, such as poverty and low income.