Bazı hasat sonrası uygulamaların anamur muzunun raf ömrü süresince enzimatik ve pomolojik özelliklerine etkisi
Effects of some postharvest treatments on enzymatic and pomological properties of anamur bananas during shelf life
- Tez No: 307801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada muzun olgunluk aşamalarından üç numaralı olgunluk aşamasına kadar olgunlaştırılmış muz meyvesine modifiye atmosferde paketleme (MAP) ve 1-metilsiklopropen (1-MCP) uygulamaları yapılıp 20 oC?de rafta bekletilerek uy-gulamaların enzimatik ve pomolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada materyal olarak Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyon Müdürlüğü örtü altında yetiştirilen Dwarf Cavendish çeşidi muzlar kullanılmıştır. 1-MCP uygulaması, kontrol ve MAP uygulamalarına göre kabuk ve meyve eti sertliğinin daha iyi korunmasını sağlamıştır. Meyve kabuğu renginin parlaklığının bir göstergesi olan L değeri bakımından en yüksek değer 1-MCP uygulamasında elde edilmiştir. En fazla etilen üretimi kontrol grubu örneklerde, en düşük CO2üretimi ise 1-MCP uygulanan örneklerde saptanmıştır. Meyve eti polifenol oksidaz (PFO) aktivitesi kontrol ve MAP grubu örneklerinde 1-MCP?den, meyve kabuğunda ise kontrol grubu örnekleri diğer iki uygulamadan daha düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the number three stages of ripeness of bananas ripened to the stage of maturity of the fruit of the banana and 1-Methylcyclopropene applications of modified atmosphere packaging on the shelf at 20 ° C for about applications made to determine the effect on enzymatic browning. As the study material Alata Horticultur-al Research Station Directorate varieties of Dwarf Cavendish bananas grown under greenhouse conditions were used. In conclusion, therefore, the enzymatic activity of polyphenoloxidase fruit browning meat in the first four day period, the MAP 1-MCP and was much lower compared to control. The food industry is one of the most im-portant points of color, an important characteristic that affects the consumer's deci-sion and brown foods (especially fruits) appears distorted. From this point of MAP enzymatic browning in fruit peels due to activity of polyphenoloxidase 1-MCP and better suppressed compared to control and has been determined at the same level throughout the study.