Dünya'da ve Türkiye'de iklim değişikliği kaynaklı gıda güvenliği sorunu
Turkey and the world climate change based food safety issue
- Tez No: 568499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanların yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan sağlıklı besleyici ve yeterli miktarda gıdaya her zaman erişebilmesi şeklinde tanımlanan gıda güvenliği (food safety) ve gıda güvencesi (food security) birçok faktörden etkilenmektedir. Bu tez kapsamında ele alınan sorunlar güvence kısmına işaret etse de güvenlik konusunu da barındırması temelinde, gıda güvenliği ve gıda güvencesi konuları güvenlik çatısı altında birleştirilerek gıda güvenliği şeklinde ele alınmıştır. Uzun süreli doğal değişime ek olarak sanayileşme süreciyle birlikte hız kazanan iklim değişikliği, ortalama iklim koşullarında önemli küresel ve yerel etkileri bulunan değişimler olarak tanımlanmaktadır. Bu değişimler gıdanın doğası üzerinde bir takım etkenlere neden olabilmekte, gıda güvenliği açısından tehdit oluşturabilmektedir. Son yıllarda hazırlanan raporlar ve yapılan çalışmalar, iklim değişikliğinin gıda güvenliğinin sağlanabilirlik, yeterlilik, erişilebilirlik ve kabul edilebilirlik boyutları üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Dünya'nın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ekilebilir arazilerin azalması, ürün rekoltesinde düşüş, hayvan hastalıkları ve haşerelerin artması gibi gıda güvenliği sorunları, dünya üzerinde coğrafi ve iklimsel çeşitliliğe göre farklılıklar göstermektedir. Bu durumun yanı sıra iklim değişikliği gıda fiyatlarını da etkilemektedir. Gıda fiyatlarındaki yükseliş de gıdaya erişimi zorlaştıracağından bir gıda güvenliği sorunu olarak karışımıza çıkmaktadır. Dünya'da ve Türkiye'de iklim değişikliği ve gıda güvenliği ilişkisinin boyutunu ortaya koyabilmek bu çalışmanın temel amacıdır. Çalışmada öncelikle iklim değişikliği ve gıda güvenliği ilişkisi ele alınacak, iklim değişikliğinin gıda güvenliği üzerine olan etkilerine değinilecektir. Ardından Afrika, Avrupa ve Asya kıtalarında bulunan ülkelerin gıda güvenliği durumları genel çerçevede anlatılmaya çalışılacak, son olarak da Türkiye'de iklim değişikliği gıda güvenliği ilişkisi ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Food safety and food security, which is defined as the ability to access healthy nutrients and sufficient amounts of food at all times, are influenced by many factors. Although the problems discussed in this thesis point to the assurance part, food security and food security issues are united under the roof of security on the basis of the security issue. In addition to long-term natural change, climate change, which accelerated with the industrialization process, is defined as changes in average climate conditions with significant global and local impacts. These changes may cause a number of factors on the nature of food and may pose a threat to food safety. Reports and studies prepared in recent years show that climate change has significant effects on the dimensions of food safety; availability, adequacy, accessibility and acceptability. Food safety problems such as the decrease in arable land in various parts of the world, decrease in crop yields, increase in animal diseases and pests vary according to geographical and climatic diversity in the world. In addition to this, climate change affects food prices. The rise in food prices also makes it difficult to access food, thus becoming a food safety problem. To reveal the extent of climate change and food security relations in the world and Turkey is the main aim of this study. In this study, firstly, the relationship between climate change and food safety will be discussed and the effects of climate change on food safety will be discussed. Then Africa, the food security situation of the country located in Europe and Asia that are described in a general context, finally, climate change, food security relations in Turkey will attempt to handle