Kuantum hesaplama yöntemleriyle topolojik dirac yarımetallerde saçılma kuramının araştırılması
Investigation of scattering theory in topological dirac semimetals by quantum computational methods
  1. Tez No: 914748
  2. Yazar: ENES TALHA KIRCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARISAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, axion terimleri sayesinde topolojik bir karaktere sahip olduğu bilinen Dirac Yarımetallerinin elektromanyetik dalgalarla saçılma durumları ele alınarak saçılma çözümlerinin hermitsel olmayan kuantum mekaniği perspektifiyle meydana gelecek sonuçları tartışılmıştır. Axion varlığı bu tür malzemelerde $\theta$-terimi ile belirtilir. Dirac yarımetallerinde $\theta$ teriminin değeri sabit ve $\pi$'dir. Bu terim Maxwell denklemlerinin biçimini, topolojik bir karaktere sahip olacak şekilde değiştirmektedir. TE modda ele alınan saçılma çözümleri, bu tür malzemelerde dikroizm özelliğinin olduğunu göstermektedir. Literatürde bilinen bütün Dirac yarımetallerinin dikroik olması bu bulguyu doğrulamaktadır. Bu çalışmada Dirac yarımetallerinde gözlemlenen istisnai noktalardan birisi olan spektral tekillikler incelenmiş ve bu tür malzemelerin lazerleme özellikleri ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın önemli bir sonucu olarak topolojik lazer yapımının Dirac yarımetal fazına sahip malzemelerle yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the scattering states of Dirac Semimetals, which are known to have a topological character thanks to the axion terms, with electromagnetic waves are discussed and the consequences of the scattering solutions from the perspective of non-Hermitian Quantum Mechanics are discussed. The existence of axion is denoted by the $\theta$-term in such materials. In Dirac semimetals, the value of the $\theta$-term is constant and takes the value of $\pi$. This term changes the form of the Maxwell equations to have a topological character. Scattering solutions considered in TE mode show that such materials have the“Dichroism”property. The fact that all Dirac semimetals known in the literature are dichroic confirms this finding. In this study, spectral singularities, which are one of the exceptional points observed in Dirac semimetals, were examined and accordingly the lasing properties of such materials were revealed. As an important result of this study, it has been shown that topological laser construction can be done with Dirac semimetal type materials.