Bazı turunçgil anaçlarında kökten bitki rejenerasyonunun optimizasyonu
Optimization of plant regeneration from root explants at some citrus rootstocks
- Tez No: 307813
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, dört farklı turunçgil anacının (Carrizo sitranjı, Tuzcu 31-31 turuncu, Gou Tou turuncu, Tuzcu Kıbrıs Kleopatra mandarini) in vitro? da çimlendirilen tohumlarından gelişen kök eksplantları kullanılarak kökten bitki rejenerasyonunun optimizasyonu hedeflenmiştir.Çalışmada kullanılan turunçgil genotiplerine ait kök eksplantları BA ve NAA?nın 21 farklı konsantrasyonunu içeren besi ortamında kültüre alınmışlardır. Çalışma sonucunda kök eksplantlarından en yüksek kallus oluşum oranı sırasıyla 0.5 mg/L BA içeren MS ortamında Carrizo sitranjında (% 90.73), Tuzcu 31-31 turuncunda (% 83.33) ve Tuzcu Kıbrıs Kleopatra mandarininde (% 62.87) sağlanmıştır. Gou Tou turuncunda ise kallus oluşum oranı % 58.33 olarak belirlenmiştir. Rejenerasyon oluşturma kapasitesine sahip kallus (kaliteli kallus) oranlarına bakıldığında en yüksek başarı Carrizo sitranjında (% 88.09), daha sonra Tuzcu 31-31 genotipinde (% 25.95) sağlanmıştır. En düşük oran ise Gou Tou turuncunda (% 2.75) bulunmuştur. Tuzcu Kıbrıs Kleopatra mandarininde sonuç alınamamıştır. Sürgün oluşum oranlarına bakıldığında Carrizo sitranjı en başarılı genotip olarak belirlenmiştir (% 60.95). Carrizo sitranjında 0.5 mg/L BA, 1 mg/L BA+0.5 mg/L NAA ve 2 mg/L BA içeren MS ortamlarında %100 başarı elde edilmiştir. Gou Tou turuncunda sürgün başarı oranı % 0.23 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, root explants; Citrus sinensis L Osb. xPoncirus trifoliata L Raf. (cv `Carrizo Citrange?); Citrus aurantium L. (cv `Tuzcu 31-31?); Citrus aurantium L. (cv `Gou Tou?); Citrus reshni Hort. Ex. Tan.(cv `Tuzcu Cyprus Cleopatra Mandarin?) obtained from germinated seeds of four different citrus rootstock were used to optimize plant regeneration from root explants. Root explants belonging to citrus genotypes used in the present study were cultured in media supplemented with 21 different concentration of BA and NAA. From the results of study, the highest value of callus was determined from MS medium supplemented with 0.5 mg/L BA. in Carrizo Citrange 90.73%, in Tuzcu 31-31 Sour Orange 88.33%, in Tuzcu Cyprus Cleopatra Mandarin 62.87%, in Gou Tou Sour Orange 58.33%. The highest quality callus rates were observed and the highest success was obtained in Carrizo Citrange with 88.09%, and then in Tuzcu 31-31 with 25.95%. The lowest rate was determined in Gou Tou Sour Orange with 2.75%. No any observed in Tuzcu Cyprus Cleopatra Mandarin. In view of shoot formation rates, Carrizo Citrange identified as the most successful genotype (60.95%). In Carrizo Citrange, MS media supplemented with 0.5 mg/L BA, 1 mg/L BA+0.5 mg/L NAA ve 2 mg/L BA showed 100% success based on the shoot formation. In Gou Tou Sour Orange, shoot success rate was determined as 0.23%.