Açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda euroscore ve böbrek fonksiyonlarının mortalite ile ilişkisi
The relationship between euroscore kidney functions and mortality in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 307885
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş Çalışmamızın amacı, kliniğimizde açık kalp cerrahisi geçiren erişkin hasta grubunda EuroSCORE ve böbrek fonksiyonlarının mortalite ile ilişkisi saptamak, EuroSCORE sisteminin ülkemizdeki hasta populasyonuna uygunluğunu değerlendirmektir. Materyal Ve Metod Tıp Fakültesi Bilimsel Etik Kurul onayı alındıktan sonra, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında 01 Ocak 2009 ile 31 Aralık 2009 tarihleri arasında kardiyopulmoner baypas eşliğinde açık kalp cerrahisi operasyonu geçiren 18 yaşından büyük erişkin hastalar retrospektif olarak incelendi. Değerlendirilen 438 olgudan 234ü açık kalp cerrahisi geçiren hastalardı, bunların 216?sı çalışma kapsamına alındı. 18 olgu off-pump CABG yapıldığı için, diğerleri de çocuk ve kardiyopulmoner baypas dışı operasyonlar olduğu için çalışma dışı bırakıldı. Konjenital kalp cerrahisi geçiren hastalar, off-pump koroner arter cerrahisi uygulanmış hastalar ve kardiyak transplantasyon yapılan hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri retrospektif olarak dosya bilgilerinden, anestezi, cerrahi ve perfüzyonist operasyon formlarından ve Medihasta bilgisayar programından tarandı. Elde edilen hasta verileri, EuroSCORE risk hesaplama programı (http://www.euroscore.org internet adresinden indirilen) ile her bir hasta için hem standart EuroSCORE hem de logistik EuroSCORE modelleri için ayrı ayrı hesaplandı. İstatistiksel analiz SPSS programı kullanılarak yapıldı, p0,05). Sonuç Açık kalp cerrahisi birçok sistemin etkilenmesine yol açtığı için komplikasyon oranı yüksek bir uygulamadır. Bu komplikasyonların gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin iyi analiz edilmesi, mortalite ve morbiditenin azaltılmasına katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Introduction The purpose of this study, it is to determine the relationship between EuroSCORE renal function and mortality in the group of adult patients undergoing open heart surgery in our clinic and evaluate appropriate of EuroSCORE system to patient population in our country. Materials and Methods After the hospital scientific ethical committee approval, Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery between January 1, 2009 and December 31, 2009 adult patients older than 18 years who underwent open heart surgery with cardiopulmonary bypass were analyzed retrospectively. 234 of evaluated 438 patients are the patients undergoing open heart surgery. The study included 216 of them. Because 18 cases are performed off-pump CABG, children and others were excluded for being non- cardiopulmonary bypass operations. Patients undergoing congenital heart surgery, performed off-pump coronary artery bypass surgery patients and patients undergoing cardiac transplantation were not included in the study. Obtained from the patient data, EuroSCORE risk calculation program (downloaded from the internet http://www.euroscore.org) for each patient with for both standard EuroSCORE and logistic EuroSCORE models were calculated separately. Statistical analysis was performed using SPSS software, p 0.05). Results Because most of the systems affected by open heart surgery, it is a high complication rate application. Analysis of risk factors that play a role in the development of these complications contribute to the reduction of mortality and morbidity.