Sıçanlarda böbrek iskemi reperfüzyonu ile oluşturulan oksidatif hasara karşı deksmedetomidinin etkisi
The effect of dexmedetomidine against renal ischemia reperfusion induced oxidative damage in rats
  1. Tez No: 307947
  2. Yazar: MURAT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Alfa-2 adrenerjik reseptör agonisti olan deksmedetomidinin iki farklı dozunun sıçanlarda böbrek iskemi-reperfüzyonu sırasında oluşan oksidatif hasara karşı koruyucu etkisi olup olmadığını bulmaya çalıştık. Aynı zamanda böbrek fonksiyon testlerinden olan kan üre azotu (BUN) ve kreatinin (Cre) düzeyleri ile proinflamatuar sitokinlerden olan TNF-? düzeyine etkilerini araştırdık.Materyal ve Metod: Erkek Sprague Dawley sıçanlar herbirinde 10 hayvan olmak üzere 4 gruba ayrıldı: Grup 1 (kontrol), grup 2 (iskemi-reperfüzyon), grup 3 (deksmedetomidin 100 µg/kg) ve grup 4 (deksmedetomidin 10 µg/kg). Sıçanların sağ böbreği alındıktan sonra sol böbreğe 40 dakika iskemi ve sonra 3 saat reperfüzyon uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We studied the protective effect two different doses of dexmedetomidine, an alpha-2 adrenergic receptor agonist, against oxidative damage during renal ischemia-reperfusion in rats. At the same time we examined their effects on levels of BUN, creatinin (Cre) and TNF-?.Materials and Methods: Male Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups each including 10 animals: Group 1 (control), group 2 (ischemia-reperfusion), group 3 (dexmedetomidine 100 µg / kg) and group 4 (dexmedetomidine 10 µg / kg). After removing right kidney of rats, left kidney was performed ischemia during 40 minutes and reperfusion in following 3 hours.