Genç erişkinlerde statik postural kontrolün değerlendirilmesi
Evaluation of static postural control on young adults
  1. Tez No: 307948
  2. Yazar: NEZİYE KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ULUÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektronik cihazlar ile yapılan hareketsiz duruş ölçümlerinden elde edilen verilerin normal genç erişkinlerde dağılımlarını tespit etmek ve normatif bir veri tabanının oluşmasına katkı sağlamaktır. 18- 24 yaş arası, sağlıklı 60 (30 kız, 30 erkek) genç erişkin gönüllü denek üzerinde yapılan çalışmada, yer tepkime kuvvetlerinin ölçümü için bir kuvvet platformu olan Zebris© FDM System Type FDM 1.5 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the data obtained from measurements of electronic devices during a quite stance is to determine the distribution among normal young adults and to contribute to creation of a normative database. Zebris FDM System Type FDM 1,5 is used in order to measure ground reaction force in the study included 60 healty volunteer subjects between the age of 18- 24 (30 males and 30 females).