Adolsen voleybolcularda menstruasyonun anaerobik güce ve aktif sıçrama performansına etkisi
Effect of menstruation anaerobic power and active jump performance at adolescent voleyball athletes
- Tez No: 307994
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmaya, Ankara İli kadın voleybol takımlarının alt yapısında faaliyet gösteren, yaş ortalamaları 16.06 ± 0.04 yıl, boy ortalamaları 173.12 ± 4.28 cm, ortalama kiloları 65.42 ± 7.61 kg olan, menstrual döngüleri ortalama 29.40 ± 1.58 gün olan, düzenli olarak antrenmanlara katılan, aynı antrenman yaşına sahip (6 yıl), son 6 aydır menstruasyonunu düzenli yaşayan, herhangi bir düzenleyici (oralkontraseptif) kullanmayan, sağlıklı, 10 adolesan aktif sporcu katılmıştır. Sporculara, menstrual döngülerinin menstruasyon fazında ve foliküler fazında Wingate Anaerobik Güç Testi ve Aktif Sıçrama Testleri uygulanmıştır. İstatistiksel analizi Paired Sample T Test kullanılarak yapılmıştır. Testler sonrası elde edilen anaerobik güç değerleri için relatif maksimum, ortalama ve minimum anaerobik güç verileri arasında istatistiksel fark bulunmamıştır (p>0.05). Maksimum ve ortalama aktif sıçrama yükseklikleri ile maksimum ve ortalama havada kalış süresi değerleri arasında sayısal farklılıklar ortaya çıkmış, fakat bu farklılıklar istatistiksel olarak anlam kazanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Research, age average 16.06 ± 0.04 years, an average of height 173.12 ± 4.28 cm, mean weight 65.42 ± 7.61 kg, menstrual cycle?s average 29.40 ± 1.58 day, participating regular training sessions, with same training age (6 years) and living their menstrual cycle regularly in the last 6 months, not use any regulator (oral contraceptive), healthily, active player at young categories in Ankara female volleyball teams, 10 adolescent athletes participated. Wingate Anaerobic Power Test and Active Jumping Test applied to athletes during their menstrual phases and follicular phases. Paired Sample T Test has been used for statistical analysis. We were not found any statistical differences between after test values of relative maximum, average and minimum anaerobic power data (p>0.05). We found numerical differences between maximum and average height of active jumping values with maximum and average flying time. But these differences were not significant statistical difference (p>0.05).