Kırıkkale ilindeki tip 1 diyabetli çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children with type 1 diabetes in Kırıkkale
  1. Tez No: 694782
  2. Yazar: ERKAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ALPCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Kırıkkale Üniversitesi Hastanesine başvuran Tip 1 Diyabet tanılı 0-18 yaş arası çocukların klinik laboratuvar ve demografik özelliklerinin geriye dönük olarak değerlendirilerek bölge içinde Tip 1 Diyabet sıklığını laboratuvar verileri ile ilişkilendirmektir. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2001 – Ocak 2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurup Tip bir diyabet mellitus tanısı alan hastalar dahil edildi. Dosya bilgilerinden; başvuru sırasındaki yaşı, tanı yaşı, Çölyak hastalığı, tiroid hastalığı ve dislipidemi gibi eşlik eden hastalıklar ile birliktelik, başvuru sırasında laboratuvar değerleri kaydedildi. Bulgular: Çocukların 48'i (%48,5) erkek, 51' i kız (%51,5) ve tüm hastaların yaş ortalaması 14,4±2,1 yıl olarak saptandı. Adölesen dönemde sıklığının arttığı görüldü. Hastaların sıklıkla sonbahar ve kış aylarında daha fazla başvurduğu görüldü. Otoimmün hastalıklar ile beraberliğinin olduğu (%20,2 Otoimmün tiroidit, %5 Çölyak Hastalığı) görüldü. D vitamini hastaların %74,4 hastanın düşük görüldü. Diyabetik ketoasidoz ile başvuranların HbA1c arasında istatiksel anlamlılık tespit edildi. Sonuç: Tip 1 DM pankreas beta hücrelerinin yıkımı sonucu, mutlak insülin eksikliği ve hiperglisemi ile sonuçlanan, çocukluk çağı yaş grubunun sık görülen kronik metabolik hastalığıdır. Her yaşta görülebilmekle beraber çocukluk yaş grubunda daha sık olarak başlar. Hastalık DKA, hipoglisemi gibi akut komplikasyonlar veya nefropati, nöropati, retinopati gibi kronik komplikasyonlar görülebilen kronik bir hastalık olduğundan takip ve tedavisi önemlidir. Hastalığın bölgesel özelliklerinin araştırılması, etiyolojide önemli yer tutan genetik ve çevresel faktörler açısından yol gösterici olmaktadır. Bu çalışmamızda tespit edilen bulgular benzer çalışmalar ve literatür ile uyumlu olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the clinical laboratory and demographic characteristics of children aged 0-18 with Type 1 Diabetes who applied to Kırıkkale University Hospital, and to correlate the frequency of Type 1 Diabetes with laboratory data in the region. Methods: Patients who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital between January 2001 and January 2021 and were diagnosed with Type 1 diabetes mellitus were included in the study. From file information; Age at admission, age at diagnosis, comorbidities such as celiac disease, thyroid disease and dyslipidemia, and laboratory values at admission were recorded. Results: Of the children, 48 (48.5%) were boys, 51 (51.5%) were girls, and the mean age of all patients was 14.4±2.1 years. It was observed that its frequency increased in the adolescence period. It appeared that patients frequently increased in the autumn and winter months. It was observed that it was associated with autoimmune diseases (20.2% Autoimmune thyroiditis, 5% Celiac Disease). Vitamin D was low in 74.4% of the patients. Statistical significance was found between HbA1c of those who applied with DKA. Conclusion: Type 1 DM is a common chronic metabolic disorder in the childhood age group that results in absolute insulin deficiency and hyperglycemia as a result of the destruction of pancreatic beta cells. Although it can be seen at any age, it starts more frequently in the childhood age group. Since the disease is a chronic disease with acute complications such as DKA, hypoglycemia, or chronic complications such as nephropathy, neuropathy, and retinopathy, follow-up and treatment are important. Investigating the regional characteristics of the disease is guiding in terms of genetic and environmental factors that have an important place in the etiology. The findings of our study were consistent with similar studies and literature.