Zahter (THYMBRA spicata L. var. spicata) uçucu yağının farklı yerleşim sıklığında beslenen japon bıldırcınlarında performans, antioksidan potansiyel, bağırsak mikroflorası ve et kalitesine etkisi
The effect of the thyme (THYMBRA spicata L. var. spicata) essential oil on the performance, antioxidant potential, intestinal microflora and meat quality of japanese quail fed in various stocking densities
  1. Tez No: 417197
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERCÜMENT ÖNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZSOY, PROF. DR. TAYLAN AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Zahter (Thymbra spicata L. var. spicata) uçucu yağının farklı yerleşim sıklığında beslenen Japon bıldırcınlarında performans, antioksidan potansiyel, bağırsak mikroflorası ve et kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Mustafa Kemal Üniversitesi Samandağ Meslek Yüksekokulu Kanatlı Uygulama Ünitesi'nde canlı ağırlık bakımından seleksiyona tabii tutulmuş 7 günlük yaşta, toplam 300 adet Japon bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) civcivi kullanılmış ve çalışma 28 gün sürdürülmüştür. Japon Bıldırcın civcivi her biri 5 tekerrür ve 50 civcivden oluşan 6 gruba ayrılmış olup, denemede kontrol grubuna ek olarak yoğun yerleşim sıklığı oluşturulup yalnızca temel rasyonla beslenen yoğun kontrol (YYS-KONT) grubu ile yoğun yerleşim sıklığı oluşturulup temel rasyona 10 mg/kg Avilamisin katılarak oluşturulan antibiyotik (YYS-ANT) grubu ve farklı dozlarda (200-400-600 mg/kg) uçucu yağ (YYS-T1, T2, T3) eklenerek oluşturulan gruplar bulunmaktadır. Araştırmada kontrol grubundaki bıldırcınlar, 50x100 cm ebatlarındaki kafeslerde kafes alanı 160 cm2/bıldırcın şeklinde, yoğun yerleşim sıklığı ise 90 cm2/bıldırcın kafes alanı şeklinde yerleştirildi. Çalışma sonunda, negatif kontrol grubu (YYS-KONT) hariç tüm gruplarda canlı ağırlık artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the Thyme (Thymbra spicata L. var. spicata) essential oil on the performance, antioxidant potential, intestinal microflora and meat quality of Japanese Quail fed in various stocking densities. This study was carried out with a total of 300 Japanese Quails (Coturnix coturnix Japonica) up to 7-day age, which have been subjected to selection on the basis of body weight, in the Mustafa Kemal University, Samandag Vocational School, Poultry Processing Unit in Turkey. Japanese Quail chickens were divided into 6 groups, consisting of 50 chickens and 5 replications each; and these groups include a high stocking density control group (NSD-CONT), which was fed with basal ration only in a high stocking density, an antibiotic group (HSD-ANT), which has a 10 mg/kg Avilamycin additive in addition to the basal ration in high stocking density, and other groups (HSD-T1, T2, T3) created by the addition of various amount (200-400-600 mg/kg) of essential oil, in addition to the control group of the experiment. In the study, the quails in the control group were kept in cages of 50x100cm in size with a stocking density of 160 cm2/quail, whereas the high stocking density (HSD) was 90 cm2/quail. As a result of the study, a live weight gain was achieved in all groups, except the negative control group (HSD-CONT).