Çocuk ve genç tutuklularda psikolojik travma deneyimlerinin belirlenmesi
Determine the psychological trauma experiences in juvenile detainees
- Tez No: 308081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocukların suça itilmesi, Türkiye'de ve dünyada üzerinde önemle durulan ve çözüm arayışları devam eden bir sorundur. Çocuk suçluluğunun nedenleri ve önlenmesi konusunda birçok araştırma yapılmış ve yapılmaktadır.Bu araştırmada üzerinde suç şüphesi bulunan, tutuklu çocuklarla çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, bu çocukların tutuklanmadan önceki yaşamlarında bulunabilecek travmatik deneyimleri ve bu deneyimlerin sıklığını belirlemek; ailenin sosyo- ekonomik durumu, çocukların yaşadığı travmatik deneyimler ve isnat edildikleri suç arasındaki ilişkiyi sorgulamaktır.Araştırma T.C. Adalet Bakanlığı Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan, araştırmaya gönüllü olarak katılan, 200 tutuklu çocukla yapılmıştır. Katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ile birlikte, ?National Center for Posttraumatic Stress Disorder? tarafından geliştirilen ?Yaşam Olayları Kontrol Listesi (The Life Events Checklist)? verilmiştir.Araştırmanın sonucunda, tutuklu çocukların yaşadığı travmatik olayların başında fiziksel şiddetin geldiği, sosyo- ekonomik ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Eğitim düzeyi düşük olan grubun daha çok mala karşı, eğitim düzeyi yüksek olanların ise şahsa karşı suçtan tutuklu bulunduğu görülmüştür. Bununla birlikte terör suçu nedeniyle tutuklanma ile fiziksel şiddete maruz kalma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar tartışma kısmında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to determine the frequency of traumatic events among detained children; to investigate relation between exposure traumatic events, socio- economic conditions and allegation crime.This research completed in T.C. Adalet Bakanlığı Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu. 200 detained children were volunteer for participate the reearch. A socio- demographic form, prepared by researcher, and ?The Life Events Checklist?, developed by ?National Center for Posttraumatic Stress Disorder?, gave to participants.In the result of this study, physical assault is the most frequently traumatic event among detained children. Most participants have low socio- economic conditions and low education level. Low education level group significantly higher incrimination against person compared with higher education level group. Also higher education level group significantly higher incrimination against property compared with low education level group. Relation between exposure physical assault and arrested for terror crimes found significiant compared with arrested for other crimes.