Kanunla ihtilafa düşmüş çocuklar ve çocuk suçluluğuna etki eden sosyo-ekonomik faktörler
Juvenile delinquency and socio-economical effects on juvenile delinquency
  1. Tez No: 308083
  2. Yazar: FİLİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bakırköy Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş olan ve 2008-2009 yıllarında kararı çıkmış olan, 15-18 yaş arası Kanunla İhtilafa Düşmüş Çocuklara ait dosyalar çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Toplamda 50 çocuğa ait kararı çıkmış dosya incelenmiştir. Dosyalarda çocukların doğum yeri, yaşı, ikamet ettikleri ilçe, anne ve babalarının sağ olup olmadığı, sağlarsa birlikte yaşayıp yaşamadıkları, kardeş sayıları, tahsil düzeyleri ve çalışıp çalışmadıkları öğrenilmiştir. Suçun işlendiği yer, suçun işlenme tarihi, işlenen suçun niteliği, işlenen suçun delili olup olmadığı ve suç aletinin bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Çocukların nasıl yakalandıkları saptanmış ve mahkeme kararının ne yönde olduğu dikkate alınmıştır. Ayrıca, kanunla ihtilafa düşmüş çocukların suçu tekrar işleyip işlemedikleri, ailelerinde suç geçmişi bulunup bulunmadığı ve suçu işledikten sonra nasıl yakalandıkları belirlenmiştir. Tüm bu suçlarda mağdur olan kişilerin cinsiyetleri, yaşları ve ikamet ettikleri yer çalışmanın materyalleri arasındadır.Çalışmada incelenen çocukların sosyo-ekonomik düzeyleri, ilgili çocuklar hakkında yazılan ve mahkeme dosyalarında bulunan ?Sosyal İnceleme Raporları? sayesinde öğrenilmiştir. Çocuk, ebeveyn ve kardeşlerin kriminolojik özellikleri arasındaki bağlantı incelenmiştir. Kanunla İhtilafa Düşmüş Çocukların hayatlarının bir döneminde göç etmiş olup olmadıkları da incelenen ve değerlendirilen bulgular arasındadır. Bu veriler eşliğinde çocuk suçluluğuna etki eden sosyo-ekonomik faktörler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bakirkoy Children's High Criminal Court and was seen in 2008-2009, which is out of the decision, in conflict with the law for children between the ages of 15-18 were used for the study of the files. In total, 50 children out of the decision of the files examined. Files of children birth place, age, residence district, whether or not the right parents, provides or live together, the number of siblings, charged on the levels of work under and learned to work. Place where the crime was committed, date of processing of the crime, the nature of crime committed, whether there is evidence of crime committed and whether there were criminal instrument. How they were found in children were identified and taken into consideration that the court's decision in what direction. In addition, children in conflict with the law has fallen again to process and commit the crime, criminal history, whether there are families and how they were found in the crime was determined after processing. All of these crimes, the victims of people with gender, age and place of residence among the study materials.The study examined children's socio-economic levels, and court files about the post about the children of the“Social Investigation Reports”learned through. Children, parents and siblings were investigated the connection between criminological characteristics. Migrant children in conflict with the law during their lifetime or whether they were among the findings are reviewed and evaluated. This data is accompanied by socio-economic factors affecting juvenile delinquency have been uncovered.