Hipoksik iskemik ensefalopatili bebeklerde serum sitokin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of level of serum cytokin in nevborn with hypoxic ischemic encephalopathy
- Tez No: 308167
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KIRIMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sitokinler immün sistemin düzenlenmesinde ve fetal beyin gelişiminde rol oynayabilirler. Asfiktik yenidoğanlardaki beyin hasarı ve bu hasarın nörolojik sonuçlarının patogenezinde sitokinlerin rolü tam olarak tanımlanmış değildir. Bu çalışmada, hipoksik iskemik ensefalopatili (HIE) bebeklerde serum interlökin-6 (IL-6), interlökin-7 (IL-7) ve interlökin-15'in (IL-15) beyin hasarının şiddeti ile korele olduğu ve nörolojik defisiti tahmin edebilmesi hipotezini araştırdık.Bu prospektif çalışma, HIE tanısı alan 32 hasta ve sağlıklı 15 kontrol bebek üzerinde yapıldı. HIE, klinik olarak Sarnat-Sarnat derecelemeye göre hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırıldı.Kan örnekleri, rutin araştırmaların bir parçası olarak tüm bebeklerden yaşamın ilk 12 saat içinde elde edildi. Tüm nörolojik muayeneler hastanemize başvuru sırasında yapıldı. IL-6 ve IL-7 konsantrasyonları, tüm HIE bebeklerde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde artmıştı. IL-15 düzeyi hasta ve kontrol gurubunda farklı değildi. Hİpoksik iskemik ensefalopatili bebeklerden eksitus olanlar ile taburcu edilenler karşılaştırıldığında, eksitus olan grupta 1. ve 5. dakika Apgar skorları anlamlı olarak daha düşük ve serum sitokin düzeyleri ise anlamlı olarak daha yüksek bulunduBu çalışma, devam eden nöronal hasar ve HIE'nin kötü sonuçlarının izleminde, IL-6 ve IL-7'in rolünü teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cytokines play an important role in immune regulation and fetal brain development. The role of cytokines in the pathogenesis of brain injury and their relation to neurological outcomes of asphyxiated neonates has not been characterized so far. We hypothesize that interleukin-6 (IL-6), interleukin-7 (IL-7) and interleukin-15 (IL-15) in blood correlate with the severity of brain injury and can predict neurological deficits in infants who suffered from hypoxic ischemic encephalopathy (HIE).This prospective study was enrolled on 32 term infants diagnosed with HIE and 15 healthy term neonates as controls. HIE was clinically classified into mild, moderate and severe according to Sarnat and Sarnat grading.Blood samples were obtained from all infants in the first 12 h of life as part of routine investigations. All neurological examinations were performed on admission of our hospital. Concentrations of IL-6 and IL-7 in serum of newborns with HIE were higher than in blood of term neonates. Concentrations of IL-15 the in serum of newborns with HIE were not different compared to blood of term neonates. Significant differences were observed in the 1-and 5-min Apgar scores among survived and died neonates with HIE. The levels of IL-6 and IL-7 in died neonates were higher than that in the survived neonates.Our findings indicate that the role of IL-6 and IL-7 in the ongoing neuronal injury and in the following HIE insult may be important.