Çocuklarda inguinal herni ve inmemiş testis operasyonlarında yara yeri infiltrasyonunda tramadol ile levobupivakainin postoperatif analjezik etkinlik açısından retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of postoperative analgesic efficiency of tramadol and levobupivacaine in wound infiltration in pediatric inguinal hernia and cryptorchidic testis operations
- Tez No: 308214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHANUR ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çocuklarda inguinal herni ve inmemiş testis operasyonlarında yara yeri infiltrasyonunda tramadol ile levobupivakainin postoperatif analjezik etkinlik açısından karşılaştırılmasını amaçladık.Çalışmamız etik kurul onayı alındıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesin'de elektif inguinal herni ve inmemiş testis operasyonu geçirmiş, 1-6 yaş arası ASA I-II 45 çocuk hastanın dosya kayıtları incelenerek yapıldı. Genel anestezi sonrası opere olan hastalardan cerrahi bitiminden önce aynı cerrah tarafından cerrahi insizyon alanı içine (fasya alanına) 2mg/kg `dan tramadol 0.2ml/kg olacak şekilde (salinle sulandırılarak) yapılanlar T grubu, 0.2ml/kg'den %0.25' lik levobupivakain yapılanlar L grubu ve 0.2mg/kg'dan salin infiltre edilmiş olanlar S grubu olarak kabul edilip kayıtları incelendi. Operasyon sonrası 6 saat boyunca CHEOPS ağrı skorları dosyalardan incelenip kaydedildi. Hemodinamik parametreler, SS, SpO2, ETCO2 takibi, sevofluran konsantrasyonu değişimleri ilk analjezik gereksinim zamanı, ek analjezik miktarı, sedasyon düzeyi, yan etkiler, hasta yakını ve cerrah memnuniyeti dosyalardan incelenip kaydedildi.Sonuç olarak çocuklarda inguinal herni ve inmemiş testis operasyonlarında postoperatif güvenli ve başarılı analjezi amacıyla tramadol veya levobupivakain ile yara yeri infiltrasyonu önerilebilir bir yöntemdir. Ancak levobupivakainin postoperatif ilk saatlerde, tramadolün ise daha geç saatlerde etkin analjezi sağladığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the postoperative analgesic effects of tramadol and levobupivacaine on wound infiltration after pediatric inguinal hernia and cryptorchidic testis operations.After ethical commitee approval, the study was performed by examining file records of ASA I-II, 45 pediatric patients aged between 1-6 years, undergoing elective inguinal hernia and cryptorchidic testis operations in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital. The patients who were given 2mg.kg-1 tramadol in saline solution as 0,2ml.kg-1 into the surgical incision area by the surgeon at the end of the operation were accepted as Group T, who were given 0,25% levobupivacaine as 0,2ml.kg-1 were accepted as Group L, and to whom 0,2ml.kg-1 saline solution was infiltrated were accepted as Group S. CHEOPS pain scores of the postoperative 6 hours were recorded from the files. Hemodynamic parameters, SS, SpO2, end-tidal CO2, sevoflurane concentration changes, the time of first analgesic requirement, additional analgesic dosage, sedation level, adverse effects, satisfaction level of patients?families and surgeons were recorded from the files.As a consequence; wound infiltration with tramadol or levobupivacaine can be suggested as safe and successful methods of postoperative analgesia in pediatric inguinal hernia and cryptorchidic testis operations. However, we determined that effective analgesia in the postoperative period was achieved bestly in the first hours with levobupivacaine but later with tramadol.