Genel anestezi altındaki hastalarda farklı taze gaz akımlarının hava yolu sıcaklık ve nem miktarına etkisi
The Effects of Different Fresh Gas Flows on the Airway Temperature and Moisture in the Patients Who Underwent General Anesthesia
  1. Tez No: 519921
  2. Yazar: İREM GÜMÜŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZKAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Fizyolojik olarak, inhale edilen hava, burun ve üst hava yollarından geçerken ısıtılır, nemlenir ve vücut sıcaklığında (37 °C), % 100 bağıl nem ve yaklaşık 44 mgH2O mutlak nem ile alveollere ulaşır. Ekspirasyon sırasında ise alt hava yollarından gelen havanın ısı ve nemi, üst hava yolları ve burun tarafından muhafaza edilir. Endotrakeal entübasyon, trakeotomi ve mekanik ventilasyon sırasında, bu karşı akım mekanizması kısmen atlanır. Bu durumda, kuru ve soğuk sıkıştırılmış gazlarla yapılan havalandırma, solunum yolundan su ve ısı kaybına yol açar. Uygun nemlendirme ve ısıtmanın sağlanamadığı gazların uzun süre solunması, hipotermi, hava yolu irritabilitesinde ve sekresyonların yapışkanlığında artış, mukosiliyer fonksiyon bozukluğu, hava yolu epitelinde yapısal bozulma, pulmoner kompliyansta azalma, atelektazi ve hipoksemi gelişimi ile sonuçlanır. Anestezi iş istasyonunun solunum devresinde nem korumanın etkinliği taze gaz akımına bağlıdır. Düşük taze gaz akımı ekshalasyon gazlarının daha fazla yeniden solunmasına ve yetişkinlerde inhale edilen gazların daha yüksek sıcaklık ve nem oranına neden olur. Genel anestezi altındaki hastalarda taze gaz karışımı (Oksijen + Hava) akış miktarı ile ilgili kesinleşmiş bir literatür bilgisi yer almamaktadır. Hem hastanemizde hem de dünyada genel anestezi altındaki hastalarda farklı taze gaz akış miktarları kullanılmaktadır. Bu farklılık anestezistlerin farklı alışkanlıkları ve klinik deneyimine göre değişmektedir. Biz de bu amaçla ameliyathanemizde rutin uygulanan iki farklı taze gaz akış miktarının, hastaların hava yolundaki sıcaklık ve nem oranına olası etkilerini arastırmayı amaçladık. Bu amaçla18-65 yaş arasında değişen, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru I-II olan, entübe edilerek cerrahi uygulanan hastaları standart taze gaz akımına göre (3-6 lt/dk) rastgele 2 gruba ayırdık. Anestezi solunum cihazının solunum devresine rutin olarak bağlanan hızlı cevap veren bir elektronik termo higrometre ile farklı taze gaz akımlarında inhale edilen havadaki nem ve sıcaklık değerleri 10'ar dakika ara ile kaydettik. Sonuç olarak; 3 lt/dk taze gaz akımı seçilen hastalarda, 6 lt/dk taze gaz akımı seçilen hastalara göre nem değerleri yüksekti. Bununla birlikte bir HME takılmasının gazların nemi ve sıcaklığını artırarak fizyolojik değerlere yakın hale getirdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Physiologically, inspired air is waimed and moisturized during passing through the upper airway and the nose, and reach the alveoli with 100% proportional moisture and approximately 44 mm2 H2O absolute moisture. During expiration, the temperature and moisture of the air that comes from the lower airways are preserved by upper airways and nose. This reserve flow mechanism is skipped during endotracheal intubation, tracheostomy andmechanical ventilation. In these cases, ventilation that is done by dry and compressed gases causes loss of temperature and water from respiratory track. Long term inhalation of the gases that are not moisturized and warmed appropriately results in hypothermia, increase in airway irritability, increase in stickness of secretions, loss of mucociliary function, deterioration of the airway mucosa, decrease in pulmonary compliance, atelectesia and hypoxemia. The effectiveness of preserving moisture in the respiratory circuit and anesthesia station depend on the fresh gas flow. Low fresh gas flow causes rebreathing of expired gases more and more moisturized and warmed inhaled gases in adults. There is no sentinental literature information about the flow rate of fresh gas mixture (air + O2) in the patients who underwent general anesthesia. Different flow rates of fresh gas mixture are used in both our hospital and the experiences of the anesthesiologists. It is aimed to study the effects of different fresh gas flow rates that are routinely applied in our operating rooms on the rate of temperature and moisture of the airway of patients. Patients were divided into two groups according to fresh gas flow rate (3-6 lt/min) who are between 18-65 years of age, ASA I and II and underwent surgery under general anesthesia with intubation. The moisture and temperature of the inhaled air were recorded in every 10 minutes with using an electronic thermohygiometer that was routinely adapted to respiratory circuit and rapidly responsive. As a result; the moisture values are higher in patients who are ventilated with 3lt/min compared to 6 lt/min group. It was observed that the application filter causes increase in the moisture and the temperature of air and make air more physiologically suitable.