Yaşlılarda merdiven inip çıkma aktivitesi etkileniminin değerlendirilmesi
Evaluation of the climbing up and down stairs activity effects in the elderly people
- Tez No: 308275
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Toplumumuzda 65 yaş üzerindeki kişilerde merdiven inip çıkma aktivitesinin cinsiyete, bilişsel duruma ve alt ekstremite etkilenimine göre nasıl etkilendiğini belirlemek.Yöntem: Çalışmaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zübeyde Hanım Huzurevi, Narlıdere Dinlenme ve Bakımevi ve İzmir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan, yaş ortalamaları 76.57 ± 6.86 yıl, 127 kadın ve 127 erkek, toplam 254 gönüllü yaşlı katılmıştır. Çalışmaya katılan kişiler iki gruba ayrılmıştır; her hangi bir patolojiye bağlı olarak alt ekstremite etkilenimi olan(Grup I) n=110(55Kadın/55Erkek) ve her hangi bir alt ekstremite patolojisi olmayan(Grup II) n=144(72Kadın/72Erkek ). Yaşlılar, bilişsel durum(Standardize Mini Mental Test), merdiven inip çıkma aktivitesi(Merdiven İnip Çıkma Sorgu Anketi), alt ekstremite ağrısı(Görsel Analog Skala) yönünden değerlendirildi. Ayrıca, kişilerin sosyo-demografik özellikleri, yürümede yardımcı cihaz kullanımı, alt ekstremite patolojisi varlığı, ilaç kullanımı sorgulandı.Bulgular: Yaşlıların merdiven inip çıkma aktivitesi etkileniminin cinsiyet ve bilişsel duruma göre istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır(p>0.05). Alt ekstremite patolojisi olan yaşlılar ile alt ekstremite patolojisi olmayan yaşlılar, alt ekstremite ağrısı olan yaşlıları ile alt ekstremite ağrısı olmayan yaşlılar, ilaç kullanan yaşlılar ile ilaç kullanmayan yaşlılar arasında merdiven inip çıkma aktivitesi etkilenimi bakımından anlamlı farkın olduğu saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to determine how the activity of climbing up and down stair was effected by gender, cognitive status and lower limb pathology in the elderly people aged 65 years and over in our society.Method: 254 voluntary elderly people with the mean age of 76.57 ± 6.86 years, the number of females and males was 127 and 127, respectively, who were living in İzmir Büyükşehir Belediyesi Zübeyde Hanım Huzurevi, Narlıdere Dinlenme ve Bakımevi ve İzmir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, enrolled to the study. The patients were divided into two groups according to the existing lower limb pathology was (Group I, n=110(55 male,55 female)) and not existing lower limb pathology was (Group II, n=144(72 male,72 female)). Cognitive status of all elderly people (Standardized Mini Mental State Examination), climbing up and down stairs activity (Climbing Up and Down Stairs Scale) and lower extremity pain(Visual Analogue Scale) were evaluated. In addition, socio-demographic characteristics, existing of lower limb pathology, use of assistive device and drug were noticed.Results: Statistically, climbing up and down stairs activity in the elderly people was not affected by such issues as gender and cognitive status(p>0.05). It was claimed that there was a significant difference between the voluntiers with lower extremity pathology, lower extremity pain and those using a drug and those who has not lower extremity pathology, lower extremitiy pain and do not use a drug performed significant worsening in terms of climbing up and down stairs activity (p0.05).