Benign biliyer darlıkta perkütan tedavi
Percutaneous treatment of benign biliary strictures
- Tez No: 308300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kasım 2003 ile Ocak 2012 tarihleri arasında benign biliyoenterik anastomoz darlığı nedeniyle perkütan drenaj kateteri yerleştirilmiş ve balon dilatasyon sonrası uzun dönem drenaj sağlanarak takibi yapılan 15 hasta (6 erkek, 9 kadın), retrospektif olarak değerlendirilerek çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 42.2 idi (27-62 y). On hastada (%66.6) hepatikojejunostomi, 5 hastada (%33. 3) koledokojejunostomi sonrası gelişen anastomoz darlığı mevcuttu. Hastalarda cerrahiden ortalama 1343 gün (4-4483 gün) sonra biliyoenterik anastomoz darlığı gelişmişti. Hastalara 8-10F kateter ile perkütan biliyer drenaj, 8-10 mm balon ile balon dilatasyon, 14F kateter ile uzun dönem drenaj uygulandı. On hastaya (%66.6) çift taraflı, 5 hastaya (%43.4) tek taraflı giriş yapıldı. Tüm hastalarda biliyer drenaj kateterinin ortalama kalış süresi 407.9 gün (105-384 gün) olup biliyer balon dilatasyon işlemi ortalama 2.4 defa (1-5) uygulandı. Onbir (%73.3) hastada perkütan yolla intrahepatik safra yollarındaki taşlar temizlendi. Teknik başarı %100 idi. Hiçbir hastada hemoraji ya da sepsis gibi majör komplikasyon gelişmedi. Hastalardan dördünde ortalama 350 gün (211-490 gün) sonra rekürren biliyer darlık gelişmiş olup, bu hastalardan ikisine tekrar perkütan tedavi uygulandı; diğer iki hasta halen drenaj kateteri ile takip edimektedir. Toplam 13 hastada başarılı perkütan tedavi sonrası biliyer drenaj kateteri çıkarılabildi ve klinik başarı %86 (13/15) olarak saptandı. Hastaların ortalama 958 (133-2365 gün) günlük takibi süresince US, BT ve MRG ile yapılan radyolojik görüntülemerde safra yollarında darlığa bağlı dilatasyon saptanmadı, bilirubin değerleri normal sınırlarda idi. Sonuç olarak biliyoenterik anastomoz sonucu gelişen benign biliyer darlık tedavisinde perkütan balon dilatasyonu ve uzun dönem biliyer drenaj tedavisi etkili ve güvenirliği yüksek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Between November 2003 and January 2012, total 15 patients (6 men and 9 women), were included in our study. The mean age of patients were 42,2 (27-62). Causes of benign postoperative biliary strictures were: hepaticojejunostomy (10 patients, 66.6 %), choledochojejunostomy (5 patient, 33.3%). In our study biliary drainage performed by 8-10F catheter, dilatation performed by 8-10mm balloon and long-term drainage performed by 14F catheter. Ten patients (66.6%) underwent double-sided, 5 patients (33.4%) underwent one-sided drainage. Bilio-enteric anastomotic stricture developed after an average of 1343.2 days (4-4483 days). The average length of stay of biliary drainage catheter in all patients was 407.9 days (105-384 days) and average number of biliary balloon dilation procedure was 2.4 times(1-5). Patients whom have intrahepatic biliary stones were removed (11 patients, 73.3%). Technical and clinical success was 100%.Four of the patients developed recurrent biliary stricture after 350 days (211-490 days) and two of them had been treated successfully with a second percutaneous treatment. The other two patients still being followed up with a drainage catheter and no complications were developed due to drainage.In 13 patients the biliary drain was removed. For all patients after mean 958 days (133-2365 days) follow-up, no common bile duct dilatation due to stenosis is detected on US, CT or MRI images;and bilirubin values were within normal limits. None of patients applied to the surgical procedure for correction of stenosis. Percutaneous balloon dilatation and long-term biliary drainage treatment for benign biliary stricture due to bilio-enteric anastomosis is with high efficacy and reliability method.