Safra yollarındaki patolojilerin BT dansite ölçümünün malign-benign ayrımındaki yeri, bulguların ERKP ve patoloji sonuçlarıyla karşılaştırılması
- Tez No: 339781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Biliyer sistem patolojisine yönelik çekilen BT tetkiklerinde tespit edilen ekstrahepatik safra yolları lümenindeki lezyonların dansite ölçümlerinin yapılması ve lezyon karakterizasyonunun patoloji ve/veya ERKP sonuçlarıyla karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Ekstrahepatik safra yolları boyunca, lümen içerisinde izlenen lezyon dansiteleri ölçülüp patoloji ve/veya ERKP ile karşılaştırıldı. Lezyonlar malign ve benign olmak üzere iki ana grupta değerlendirildi. Lezyonlarla birlikte koledok çapı, koledok duvar boyanması, pankreatik kanal, pankreas parankimi, safra kesesi ve intrahepatik safra yolları değerlendirilmiş olup lezyon natürüne göre bulgulardaki farklılıklar irdelendi. Bulgular: Pankreatik kanal dilatasyonuna yönelik incelemede benign natürdeki lezyonların %13,4?ünde kanal dilate, malign lezyonların %28,9?unda dilateydi. Lezyona eşlik eden koledok duvar kontrastlanmasında olguların %48,3?ünde boyanma izlenmezken, %34,9?unda ince boyanma, %6,7?sinde kalın boyanma ve %10,1?inde irregüler boyanma izlendi. İntrahepatik safra yollarında dilatasyonu olan benign olguların %76,3?ünde, malign olguların %92,3?sinde izlendi. Safra kesesi hidropsu olan hastaların %46,1?inde koledok lümeninde benign lezyon, %53,8?inde malign lezyon saptandı. Ekstrahepatik intraduktal lezyonların dansitelerinin BT?de yapılan ölçümlerinin patoloji ve/veya ERKP sonuçlarıyla karşılaştırılarak elde edilen sonuçlarda malign olgularda (n=52) ortalama dansite 81.26±16.64 HU, benign olgularda (n=97) ortalama dansite 74.34±21.44 HU bulundu. ?Cut off? değeri 76 alındığında, daha yüksek dansitedeki lezyonların malign, düşük lezyonların benignite lehine değerlendirilebileceği istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.045). Sonuç: Ekstrahepatik safra yollarında intralüminal yerleşimli lezyonların benign-malign ayrımında; eşlik eden pankreatik kanal dilatasyonu, koledok duvar kalınlığı ve boyanması, safra kesesi hidropsu, intrahepatik safra yolları dilatasyonu ve lezyonun dansite değeri (HU) önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To study the density of lesions in the lumens of extrahepatic bile ducts through computed tomography examinations, as well as compare their characterizations with the results of pathology and/or ERCP. Methods: The density of lesions along extrahepatic bile ducts were measured and compared with pathology and/or ERCP. The lesions were evaluated in two main groups, as benign or malignant. The common bile duct diameter, bile duct wall enhancement, pancreatic duct diameter, pancreatic parenchyma, gallbladder, and intrahepatic bile ducts were also evaluated. Differences in findings were evaluated according to the nature of the lesions involved. Results: With regard to pancreatic duct dilatation, 13,5% of the benign lesions and 28,9% of the malign lesions were dilated. While there was no enhancement in 48,3% of patients? choledochal walls, there were thin enhancements in 34,9% of patients, thick enhancements in 6,7%, and irregular enhancements in 10,1%. Of the benign lesions, 76,3% had intrahepatic duct dilatation, this was found for 92,3% of the malign lesions. It was found that 46,1% of the patients had gallbladder hydrops, with benign lesions in the choledochal lumen, and 53,8% had malign lesions. The results regarding density of extrahepatic intraductal lesions that were studied at BT were compared with pathology and MRKP results. The results for malign lesions showed that the average density was 81.26±16.24 HU, and for benign lesions (n=97), the average density was 74.34±21.44 HU. Conclusion: Lesion density level (HU), pancreas canal dilatetion, choledochal wall thickness and enhancement, gallbladder hydrops, intrahepatic bile duct dilatation, and give valuable information in the differentiation between benign-malign lesions settled in intraluminal extrahepatic bile ducts