Küreselleşme sürecinde Türkiye'deki yabancı ve yerli organize suç örgütlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Differential evaluation of Turkish and foreign organized crime groups in the context of globalization
- Tez No: 308324
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, organize suç kavramının kökeni ile alakalı teorilerden başlayarak, organize suç örgütlerinin kısa tarihçelerini, farklılıklarını ve aynılıklarını, küreselleşme sürecinde mafya ve organize suç örgütlerinin değişimini ve suç eylemlerini kapsamaktadır. Literatürdeki belirsizlikler ve teorilerdeki farklılıklardan ötürü Türkiye haricinde bölgesel hareket eden ve kısa süreli varlık gösteren örgütler kapsam dışı tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı, küreselleşme ve artan ekonomik bağımsızlığın avantajlar sağladığı organize suç örgütlerinin yapısal ve fonksiyonel bir analizini yapmak ve Türk mafyasının bu değişen dünya düzeninde neler yaptığına değinmektir. Çalışmanın tezi, küreselleşme bağlamında organize suç örgütlerinin modern çağın iletişim, kolay ulaşım, internet gibi teknolojik gelişmelerinden yararlanarakküresel olarak mal ve hizmet sağlama yolu ile sermaye ve menfaat edindiği ve kurumsallaştığıdır. Buna ek olarak, Türk organize suç örgütleri bu değişimi gerçekleştiremeyerek küresel bir aktör lamamıştır. Metot olarak literatür taraması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study begins with theories about the origin of the organized crime term and examines the history of the organized crime groups, their differences and similarities, their criminal activities and the changes the mafia and other crime groups had gone through in the process of globalization. National and short term organized crime groups ?except the Turkish organized crime groups- have been disregarded due to uncertainties in the literature on the subject and differences in the theories. The aim of this study is to functionally and structurally analyze the organized crime groups which had gained advantages in the globalized world with increased economical independency and in addition to these, this study also aims to inquire the changes in the Turkish organized crime groups in this period. The thesis of the study is the organized crime groups have been empowered by the technological advances like the internet, instant communication and new transportation methods. Thus they are able to provide products and services globally and therefore they became institutions like the legal businesses. However, Turkish organized crime groups couldn?t change themselves in the face of globalization and thus they could not become actors in the global arena. The method used in the study is literature review.