İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 2010 fen ve teknoloji alt test başarılarına etki eden bazı faktörler
Certain factors acting on the success of 7th grade strudents in science and technology subtests of Level Determination Exam (SBS) 2010
  1. Tez No: 308341
  2. Yazar: MURAT DOĞAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 2010 fen ve teknoloji alt test başarılarına etki eden bazı faktörleri ve bunların başarıyı yordama derecelerini incelemektir.Çalışmanın kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan anket, fen ve teknoloji dersine yönelik tutum ve fen ve teknoloji dersindeki başarı algısı ölçekleri, Kütahya il merkezindeki 13 okulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır.Birinci alt problemde, fen ve teknoloji başarısını yordadığı düşünülen değişkenlerin frekans ve yüzde dağılımlarına bakılmıştır.İkinci alt problemde, fen ve teknoloji dersini çalışmaya ayrılan süre, fen ve teknolojiyle ilgili okul dışı bir öğretim etkinliğine katılım, derse yönelik tutum ve dersteki başarı algısı değişkenlerinin fen ve teknoloji başarısını ne derece yordadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre fen ve teknoloji başarısının en önemli yordayıcısının dersi çalışmaya ayrılan süre olduğu görülürken, fen ve teknolojiyle ilgili okul dışı bir öğretim etkinliğine katılan öğrencilerin başarılarının düşme eğiliminde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Üçüncü alt problemde, anketi oluşturan anne-baba eğitim düzeyi ve ailenin aylık geliri değişkenlerinin fen ve teknoloji başarısını yordama düzeylerine bakılmıştır. Çoklu regresyon analizinden elde edilen sonuçlara göre anne eğitim düzeyi arttıkça fen ve teknoloji başarısının da arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess certain factors acting on the success of elementary 7th grade students in science and technology subtests of Level Assessment Exam (SBS) 2010 as well as their levels of success regression.The survey prepared by the researcher within the scope of the study, the scales of, attitude towards science and technology courses and perception of success in science and technology courses have been applied with 7th grade students studying at 13 schools in the city center of Kütahya.For the first sub-problem, the frequency and percentage distribution of the variables have been observed, which are considered to regress the success in science and technology.For the second sub-problem, how much the variables, including the time allocated to study science and technology lessons, participation in an educational activity regarding science and technology out of school, the attitude towards the course and the perception of success in the course, regress the success in science and technology have been assessed. According to the obtained results, it has been seen that the most significant regressor of the success in science and technology is the time allocated for study, while it has been concluded that the success levels of the students, who are involved in an educational activity out of school with respect to the science and technology, tend to be decreased.For the third sub-problem, the levels of regression of science and technology success have been observed, of the parent education level and monthly income of the family, which constitute the survey together. According to the results obtained from the multiple regression analysis, it has been seen that the success in science and technology increases as the education level of the mothers increases.