The role of the process and the interactive models in developing reading skills in ELT with special reference to constructivism
Yapılandırıcılığa özel gönderide bulunarak süreçsel ve etkileşimsel modellerin İngiliz dili eğitiminde okuma becerilerini geliştirmedeki rolü
  1. Tez No: 308352
  2. Yazar: BAHADIR CAHİT TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son otuz yıllık süreçte en önemli akım olarak süregelmiş olan yapılandırmacılığın eğitim alanı açısından dayandığı iki temel unsuru vardır; bunlardan ilki 1970 lerin bilişsel devrimi ile başlamış olan öğrenim teorileri ile iligili araştıramalarken, ikincisi 1980 lerden sonra gündeme oturmuş olan öğrenmenin sosyal yönüdür. 1970 lerdeki bilişsel devrimle başlayarak ve ardından yapılandırmacılık akımı boyunca, bilişsel devrimin bir getirisi olan anlama modelleri evrimlerini sürdürmüşlerdir. Bunlar arasında eğitim çeverelerince çok fazla ilgi görmüş olan iki tanesi vardır; süreçsel ve etkileşimsel modeller.Anahtar SözcüklerYapılandırmacılık, süreçsel model, etkileşimsel model, bilişselcilik, sosyal etkileşim.Bu çalışmanın amacı, süreçsel ve etkileşimsel olmak üzere, bu iki anlama modelinin İngiliz Dili Eğitimindeki yerinin belirlenmesinde yapılandırmacılığa özel gönderide de bulunarak niceliksel bir katkıda bulunmaktır. Böylelikle bu iki modelin rollerini araştıran bir anket çoğaltılarak Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerine dağıtılmıştır. Öğrencilerin okuma becerilerindeki başarı puanları ile tutumlarını temsil eden anket puanları arasında bir korelasyon aranmıştır.Herne kadar mevcut çalışmanın sonuçlarının gösterdiği kadarıyla öğrencilerin tutumlarıyla başarı puanları arasında önemli bir korelasyon bulunmasa da, yaş ve cinsiyet türünden sosyo demografik değişkenler açısından önemli farklılık elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Constructivism, the most favored stream during the past three decades, has two grounds for education field; the first one of which consists of cognitive researches as to learning theories initiated with the cognitive revolution of 1970s while the second one of which stands as the social aspects of learning put on the agenda following the 1980s.Starting from the cognitive revolution of 1970s and then within the stream of constructivism, comprehension models, a gathering of cognitive revolution, maintained their evolution. Among these are the two models, the process and the interactive models, that have been paid much attention by the education circles.The aim of this study is to have a quantitative contribution to shed light on determining the role of these two text comprehension models, the process and the interactive, in English Language Teaching with special reference to constructivism. Therefore, a questionnaire investigating the role of these models was duplicated and distributed to the first year students of ELT at Gazi University and Hacettepe University. The achievement scores of the students in reading skills were correlated with the questionnaire scores that represent students? attitudes. At the end of the study, the results were discussed with special reference to the theory of constructivism.The results of the current study showed that there was no significant correlation between the students? attitudes and their achievement scores, though; significant difference was secured in terms of socio-demographic variables such as age and gender.Key Words : Constructivism, the process model, the interactive model, cognition, social interaction.