Ciddi oyunların kamu katılımı üzerindeki rolünün kentsel iklim yönetişimi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluating the role of serious games on public participation in urban climate governance
  1. Tez No: 1011916
  2. Yazar: MELİKE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ERDEM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılın en kritik sorunların biri olarak tanımlanan iklim değişikliği, kentleri hem risklerin odağı hem de çözümün ana merkezi haline getirmiştir. İklim kriziyle mücadelede geleneksel ve merkeziyetçi olan yönetim modelleri yetersiz kalırken, yerel yönetimler, özel sektör, sivil toplum ve vatandaşların etkileşim içinde olduğu çok katmanlı kentsel iklim yönetişimi anlayışı ön plana çıkmaktadır. Ancak mevcut planlama pratiklerinde kamu katılımı, özellikle iklim değişikliği gibi teknik konularda, yasal prosedürlerin yerine getirilmesine indirgenen sembolik bir süreçten öteye geçmemektedir. Bu sınırlılıklar, katılım süreçlerini daha etkileşimli, kapsayıcı ve müzakereye açık hale getirebilecek ciddi oyunlar gibi yenilikçi araçların potansiyelinin değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu kapsamda tez çalışması, kentsel iklim yönetişimi süreçlerinde ciddi oyunların kamu katılımı üzerindeki rolünü analiz etmeyi ve bu rolü ölçmeye yönelik bütüncül bir değerlendirme yöntemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında karma bir araştırma deseni benimsenmiş olup metodolojik omurga üç aşamada kurgulanmıştır: (1) ciddi oyun örnekleminin belirlenmesi, (2) literatür taraması ve beş farklı paydaş grubuyla (akademisyenler, yerel yönetim temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oyun tasarımcıları ve vatandaşlar) yürütülen görüşmeler sonucunda 22 maddelik bir kriter setinin geliştirilmesi ve bu kriterlerin paydaşlardan alınan önem puanları ile Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemiyle ağırlıklandırılması, (3) seçilen ciddi oyunların belirlenen kriterler üzerinden değerlendirilerek sonuç puanlarının hesaplanması ve elde edilen bu verilerin Arnstein'ın Katılım Merdiveni ile eşleştirilerek katılım düzeylerinin sınıflandırılmasıdır. AHP analizi sonuçları, paydaşların bir ciddi oyunda 'Bilgilendirme' (%5.56), 'Duruma Özgü Sonuçlar' (%5.27) ve 'Oyun Modu' (%5.19) kriterlerine en yüksek önemi verdiğini, buna karşın 'Rekabet Unsuru' ve 'Ödül Sistemi' gibi geleneksel oyunlaştırma öğelerinin iklim yönetişimi bağlamında daha ikincil öneme sahip olarak görüldüğünü ortaya koymuştur. 13 oyunun değerlendirilmesi sonucunda; Climate Action Simulation (82,73), Play the City (78,94) ve New Shores (75,46) en yüksek performans gösteren oyunlar olarak belirlenmiştir. Arnstein'ın Katılım Merdiveni ile yapılan eşleştirmede, incelenen oyunların tamamının 'Bilgilendirme', 'Danışma've 'Yatıştırma' düzeylerinde kümelendiği, 'Vatandaş Gücü' seviyesine ulaşamadığı saptanmıştır. Sonuç olarak çalışma, ciddi oyunların teknik jargonu demokratikleştirme, uzmanlar ile halk arasında köprü kurma ve karmaşık gelecek senaryolarını deneyimlenebilir kılma noktasında güçlü bir potansiyel taşıdığını kanıtlamaktadır. Geliştirilen ciddi oyun değerlendirme yöntemi, ciddi oyunların yalnızca bir farkındalık aracı olarak kalmayıp katılımcıların karar verme yetkisini artıran stratejik bir yönetişim aracına dönüştürülmesi için gereken kriterlere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, defined as one of the most critical issues of the 21st century, has turned cities into both the centers of risk and primary hubs for solutions. While traditional and centralized management models remain insufficient in the struggle against the climate crisis, a multi-layered urban climate governance approach involving the interaction of local governments, the private sector, civil society, and citizens has come to the fore. However, in current planning practices, public participation, particularly regarding technical climate issues, often fails to go beyond a symbolic process reduced to the fulfillment of legal procedures. These limitations necessitate an evaluation of the potential of innovative tools such as serious games to render participation processes more interactive, inclusive, and open to negotiation. The thesis study aims to analyze the role of serious games in public participation within urban climate governance processes and to develop a holistic evaluation method to measure this role. A mixed research design was adopted within the scope of the study, and the methodological framework was organized into three primary stages: (1) determination of the serious game sample, (2) development of a 22 item criteria set through a literature review and interviews conducted with five distinct stakeholder groups including academics, local government representatives, NGO representatives, game designers, and citizens, followed by the weighting of these criteria using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method based on importance scores obtained from the stakeholders, and (3) evaluation of the selected serious games based on the defined criteria to calculate final scores, accompanied by the classification of participation levels through mapping the resulting data to Arnstein's Ladder of Citizen Participation. The results of the AHP analysis revealed that stakeholders attributed the highest importance to the criteria of 'Inform' (5.56%), 'Context-Specific Results' (5.27%), and 'Game Mode' (5.19%), whereas traditional gamification elements such as 'Competition' and 'Reward Systems' were considered secondary in the context of climate governance. As a result of the evaluation of 13 games; Climate Action Simulation (82.73), Play the City (78.94), and New Shores (75.46) were identified as the highest-performing games. In the mapping with Arnstein's Ladder of Participation, it was determined that all examined games clustered at levels such as 'Inform', 'Consult' and 'Placation', and had not yet reached the 'Citizen Power' level. In conclusion, the study proves that serious games possess a strong potential to democratize technical jargon, bridge the gap between experts and the public, and render complex future scenarios experiential. The developed serious game evaluation method sheds light on the design and governance criteria required to transform serious games from mere awareness tools into strategic governance instruments that enhance the decision-making authority of participants.