Konzeption zur Erstellung eines schulischen DaF- Rahmenlehrplans in der Türkei für die Niveaustufe A1
Türkiye?deki okullar için A1 düzeyinde hazırlanan Almanca öğretimi çerçeve taslağı
  1. Tez No: 308392
  2. Yazar: SUZAN OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Almancanın öğretiminde karşılaşılan sorunların bazılarının Almanca öğretim programların yetersizliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu sorunun giderilmesine yönelik ?Türkiye'deki Okullar İçin A1 Düzeyinde Hazırlanan Almanca Öğretimi Çerçeve Taslağı? konulu bilimsel çalışma başlatılmış ve Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca dersi okutulan ortaöğretim kurumlarına A1 düzeyine uygun bir çerçeve programı hazırlanmıştır. Çalışmada çerçeve programının Avrupa Konseyi Ortak Kriterleri ile uyum içerisinde olması göz önünde bulundurulmuş, öğrencilerin daha çok pratik yapabilmeleri ve Almancayı kullanabilme becerisinin sağlanması hedeflenmiştir.Tezin amacı ortaöğretim kurumları için Almanca öğretimine yönelik bir çerçeve programının geliştirilerek Almancanın öğretimine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
It is know that there are many problems in teaching German that teachers come across with and one of the problems result from the deficiency of teaching German programmers. To sort out this problem, this master thesis about ?an outline plan of teaching German to A1 level which is prepared for the schools in Turkey? is an academic study for secondary education institutions that teach German as a foreign language to prepare an outline plan for A1 levels. Teaching German outline plan which is prepared in this academic study aims students to practice more and improve the efficiency of using German in their daily lives by being in a congruity with Common European Framework.The aim of the thesis is to present teachers an outline plan about teaching efficient German and to support German teachers by giving them variety of suggestions.