The impact of enterprise resource planning systems and supply chain practices on competitive advantage and firm performance (A case study of Iranian dairy companies)
Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin ve tedarik zinciri uygulamalarının rekabet avantajı ve firma performansı üzerindeki etkisi (İran süt ürünleri şirketleri üzerine bir durum çalışması)
- Tez No: 928290
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerinin ve tedarik zinciri yönetim uygulamalarının rekabet avantajı ve firma performansı üzerindeki etkisini İran'daki süt ürünleri şirketleri bağlamında incelemektedir. Betimsel-korelasyonel bir yöntem kullanılarak veriler, yöneticilere dağıtılan yapılandırılmış anketlerle toplanmış ve SPSS ile SMART-PLS yazılımlarıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, tedarik zinciri uygulamaları, ERP sistemleri, rekabet avantajı ve firma performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, operasyonel verimliliği artırmak ve tedarik zinciri ile ERP stratejilerini optimize etmek isteyen şirketlere değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of Enterprise Resource Planning (ERP) systems and supply chain management practices on competitive advantage and firm performance in Iranian dairy companies. Using a descriptive-correlational approach, data were collected through structured questionnaires distributed to managers and analyzed with SPSS and SMART-PLS software. The findings reveal significant relationships between supply chain practices, ERP systems, competitive advantage, and firm performance. The study offers practical insights for companies seeking to enhance operational efficiency and optimize supply chain and ERP strategies.